Brusel 15. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Bruselské hlavné námestie Grand Place sa dnes večer na pol hodiny ponorilo do tmy. Belgická metropola týmto spôsobom vyjadrila solidaritu s trpiacimi obyvateľmi severosýrskeho mesta Aleppo, ktoré sa po ťažkých bojoch dostalo pod kontrolu sýrskej armády.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Tlačová agentúra Belga uviedla, že od 19.00 do 19.30 h boli na Grand Place vypnuté všetky svetlá, ako aj hudobný sprievod k svetelnému predstaveniu. Celé námestie, ktorému dominuje vianočný strom privezený zo slovenských Horných Orešian ako dar slovenského predsedníctva v Rade EÚ mestu Brusel, sa tak ponorilo do tmy a do ticha.

Bruselský primátor Yvan Mayeur vyšiel v ústrety žiadosti občianskych združení, ktoré chceli aj touto cestou prejaviť solidaritu s obyvateľmi Aleppa a upozorniť širšiu verejnosť na utrpenie, ktorému sú ľudia v tomto zbombardovanom meste vystavení.

Britá Hádži Hasan, starosta východného Aleppa, ktoré bolo doteraz baštou sýrskych protivládnych povstalcov, navštívil dnes Brusel, kde sa stretol s predstaviteľmi EÚ na prebiehajúcom summite. Novinárov upozornil, že v ohrození života je v tejto časti Aleppa viac ako 50.000 civilistov, ktorí uviazli v bojovej zóne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.