Brusel 11. apríl 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Počas najbližších 3 rokov bude 15 vedcov podrobne analyzovať dôveru bežných ľudí v Európsku úniu. Na program je vyčlenených 3,87 miliónov eur a zapojení budú aj českí vedci

Ilustračné foto

Český Sociologický ústav nedávno zverejnil inzerát, v ktorom hľadá záujemcov o doktorandské štúdium. Tí budú skúmať legitimitu a zmysluplnosť Európskej únie. Ide o prácu na tri roky s platom 63 tisíc Kč mesačne a príspevkom na rodinu. Vybraní výskumníci si teda zarobia približne 2.400 eur mesačne, čo za tri roky znamená viac ako 85.000 eur.

Ako píše portál blesk, Sociologický ústav dostal od Únie grant vo výške 232 tisíc eur na vyškolenie doktorandov. „Čiastka nie je určená na výskum realizovaný pracovníkmi ústavu, ale na štipendium a pokrytie životných a bádateľských nákladov doktoranda a na náklady spojené so zaistením podmienok jeho práce,“ uviedla Zdenka Mansfeldová z Ústavu, ktorá má projekt na starosti.

Okrem českých doktorandov budú hľadať zmysel Európskej únie v projekte s názvom PLATO (The Post-crisis Legitimacy of the European Union Training Network) v hodnote takmer 4 miliónov eur aj doktorandi na univerzitách v Krakove (Poľsko), Viedni (Rakúsko), Paríži (Francúzsko), Osle (Nórsko), Twente (Holandsko), Cambridge (Veľká Británia), Antverpách (Belgicko) a Berlíne (Nemecko).

Projekt bude fungovať pod záštitou grantového programu Horizon 2020. Ide o program Európskej únie pre výskum a inovácie v hodnote 80 miliárd eur. Cieľom projektu PLATO je „vytvoriť novú politickú teóriu, ktorá porozumie tomu, ako môže vznikať nedôvera v politický subjekt, akým je Európska únia, poprípade nájsť formu politickej moci, ktorej by štáty a ich občania dôverovali,“ píše v článku českého Blesku.

Článok pôvodne vyšiel na portáli Blesk.cz.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.