Štokholm 31. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Shakil Adil)
 
Verejné pobúrenie prinútilo švédske úrady stiahnuť brožúru o detskom manželstve. Dokument hovoril o tom, že detské manželstvá sú vo Švédsku nelegálne. Mnohí však nadobudli dojem, že ich naopak toleruje

Ilustračné foto

Brožúra bola vytvorená švédskym Národným úradom zdravotníctva a sociálnych vecí (Socialstyrelsen) a cielila na osoby, ktoré prichádzajú do Švédska. Titulok hlásil: “Informácie pre toho, kto je zosobášený s dieťaťom.”
Dokument vysvetľoval, že detské manželstvá sú v krajine ilegálne, a prečo tomu tak je. Ďalej sa tam uvádzalo, že dieťa, ktoré vstúpilo do krajiny so svojím manželom či manželkou, sa bude považovať za osamelé dieťa a bude umiestnené do sociálneho zariadenia.
V brožúre ďalej stálo, že sex s osobou mladšou ako pätnásť rokov je rovnako protizákonný. Avšak niektorí švédski politici s časťou verejnosti mali problém so štýlom, ktorým je brožúra napísaná. Podľa nich jej jazyk nie je dostatočne tvrdý.
Jan Björklund, predseda Liberálnej strany, napísal na svoj Twitter, že brožúra má byť okamžite stiahnutá.
“Najväčšou chybou je to, že slovo, väzenie vôbec nebolo spomenuté. Namiesto toho dáva rady, ako možno reagovať na to, ak ste vo vzťahu, ktorý naše zákony zakazujú,” hovorí Tobias Billström, predseda Umiernenej strany, ktorého cituje denník The Local.
“Materiál vyvolal silnú reakciu a mnoho komentárov. Materiál sme stiahli a prepracujeme ho,” uviedla Patra Rinmanová v oficiálnom vyhlásení. Vysvetlila, že brožúra bola vytvorená v rámci vládneho programu, ktorý má informovať vydaté deti spolu s ich manželmi a rodinami.
Sociálne siete boli plné rozhorčených komentárov. Niektorí si dokonca mysleli, že brožúra podporuje detské manželstvá, alebo že ide o náznak toho, že ich Švédsko mieni legalizovať.
“Ironické je to, že sa ľudia snažia uniknúť do Švédska kvôli tomu, že detské manželstvo je v ich krajine nelegálne,” píše Dryas Lulia.

“Práve vo Švédsku hlasovali, či detské manželstvo má byť legálne. 155 politikov hlasovalo NIE. 136 hlasovalo ÁNO. Ako to mohlo byť tak tesné? Nemá sa o tom vôbec diskutovať. Mimochodom, vláda hlasovala ÁNO, ale neuspela, pretože je menšinová, “píše novinár Peter Imanuelsen.

“Hnusné a odporné. Švédsko normalizuje detské manželstvá, zatiaľ čo ho India zakázala pred niekoľkými desiatkami rokov. Polícia stále musí zasahovať na vidieku alebo v odľahlých oblastiach, kde miestne komunity nútia deti do manželstva,” sťažuje si užívateľ SK.

Iní zase upozorňujú, že detské manželstvo je vo Švédsku stále nelegálne. “Takže pre tých, ktorí čítajú o tom nezmysle, že sa vo Švédsku podporujú detské nevesty, tu máte nejaké fakty. Po prvé, podľa súčasných zákonov sú vo Švédsku detské manželstvá nelegálne. Žiadna strana nepodporuje detské manželstvo bez ohľadu na to, čo vám ľudia hovoria,” napísal novinár Christian Christensen.

Riaditeľ Národného úradu zdravotníctva a sociálnych vecí Pär Ödman vyhlásil, že Švédsko nedovoľuje sobáše nikomu, kto nemá 18 rokov. “Avšak podľa súčasnej legislatívy spravidla sobáš, ktorý je legálny v krajine, v ktorej bol uzavretý, sa uznáva aj vo Švédsku,” dodáva. Nová legislatíva sa podľa neho už pripravuje.
V súlade s pripravovanou novelou detský sobáš uzavretý v cudzine nebude uznaný, ak v čase príchodu do Švédska aspoň jednen z partnerov nemal 18. Novela začne platiť v roku 2019.
 
Príspevok Brožúra o detskom manželstve vyvolala vo Švédsku pobúrenie zobrazený najskôr Hlavné správy.