Belehrad 31. marca 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Darko Vojinovic)
 
K rekonštrukcii srbskej vlády nedôjde do usporiadania situácie okolo Kosova, vyhlásila premiérka balkánskej krajiny Ana Brnabičová. Srbský prezident Aleksandar Vučič je tiež za dialóg s Kosovom

Na snímke srbská premiérka Ana Brnabičová

Pred asi dvoma týždňami, keď sa v srbských médiách začalo špekulovať o zmenách vo vládnom kabinete, jeho šéfka uviedla, že vláda nefunguje ako tím, bez čoho nie je možné dosahovať výsledky, preto je potrebná jej rekonštrukcia, v rámci ktorej je i ona osobne v prípade potreby pripravená odísť z funkcie.
Podľa mediálnych informácií by sa personálne zmeny mali dotknúť vedenia rezortov hospodárstva, stavebníctva, životného prostredia, pôdohospodárstva, zdravotníctva, práce, ale aj financií, kultúry a športu.
Podľa Brnabičovej slov je však momentálne podstatne dôležitejšie usporiadanie vzťahov medzi Belehradom a Prištinou.
Najnovšia eskalácia vzťahov medzi oboma stranami je dôsledkom zadržania a následnej pondelkovej deportácie riaditeľa srbského vládneho úradu pre Kosovo Marka Djuriča z Kosova do Srbska.
Udalosť, ktorá viedla k masovým protestom a blokádam komunikácií, pripisujú už niektorí stúpenci teórií sprisahaní mocným na oboch stranách špekulujúc o ich zámeroch.
 
Vučič: Dialóg s Kosovom bude pokračovať, treba však realizovať už dohodnuté
Srbsko-kosovský dialóg môže v budúcnosti fungovať iba na princípe najskôr realizovať už dohodnuté, potom viesť ďalšie rozhovory. Srbský prezident Aleksandar Vučič to v sobotu vyhlásil v Belehrade pri stretnutí s predstaviteľmi mimovládnych organizácií, ktoré sa uskutočnilo v rámci ním iniciovaného vnútrosrbského dialógu.
Najvyšší srbský predstaviteľ však ubezpečil, že rokovania s Prištinou budú pokračovať, aj keď ich formát sa ešte spresní. Informácie priniesla tlačová agentúra APA.
Vučičovo vyjadrenie je okrem iného reakciou na nedávne zadržanie a následnú pondelkovú deportáciu riaditeľa srbského vládneho úradu pre Kosovo Marka Djuriča z Kosova do Srbska, ktorá viedla k eskalácii napätia medzi oboma stranami.
Srbsko už dlhší čas obviňuje Kosovo, že nechce uviesť do praxe v roku 2013 dohodnuté vytvorenie spoločenstva srbských obcí.
Kosovo vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, ktorú však Srbsko odvtedy neuznáva podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska.
 
Príspevok Brnabičová: Rekonštrukcia vlády počká, teraz treba usporiadať vzťahy s Kosovom zobrazený najskôr Hlavné správy.