Londýn 1. apríla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Jessica Taylor/UK Parliament)
 
Britský parlament bude v pondelok opätovne hlasovať v úsilí získať väčšinu pre niektorú z alternatív odchodu Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Londýn má už iba 12 dní na predstavenie nového plánu pre brexit. Dolná snemovňa britského parlamentu zvažuje niekoľko možností. Najväčšiu šancu uspieť majú dva návrhy – zotrvanie v colnej únii EÚ alebo usporiadanie druhého referenda o brexite

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová počas prejavu na rokovaní Dolnej snemovne britského parlamentu

Obe alternatívy odmietla britská premiérka Theresa Mayová. Naopak, zmluvu o odchode Londýna z európskeho bloku, ktorú premiérka vyrokovala s úniou, parlament neschválil ani na tretí pokus, čo Britániu približuje k chaotickému odchodu bez dohody. Naposledy odmietol parlament dohodu v piatok minulý týždeň, zatiaľ najtesnejším rozdielom 58 hlasov. Mayová sa však nevzdáva a v priebehu tohto týždňa by mohla zmluvu predložiť do parlamentu po štvrtý raz.
Pondelňajšie hlasovania nasledujú po hlasovaniach z minulého týždňa, keď žiadna z ôsmich predložených možností nezískala v parlamente väčšinu. Predseda dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow vybral zo 16 návrhov zákonodarcov. Medzi možnosťami boli napríklad odchod z EÚ bez dohody, zotrvanie v európskej colnej únii a na jednotnom trhu, nechať o akejkoľvek vyrokovanej zmluve o rozchode s úniou hlasovať v referende alebo zrušiť brexit, ak bude hroziť odchod bez dohody. Takzvané “indikatívne hlasovanie” malo odhaliť, či niektorý z plánov brexitu má väčšinu v parlamente.
 
Príspevok Britský parlament bude znova hlasovať o možnostiach brexitu zobrazený najskôr Hlavné správy.