Londýn 15. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Brian Melley)
 
Britský miliardár Richard Branson plánuje zorganizovať v Kolumbii benefičný koncert s cieľom zvýšiť všeobecné povedomie o kríze vo Venezuele a vyzbierať finančné prostriedky na humanitárnu pomoc pre túto juhoamerickú krajinu. V piatok o tom informovala agentúra DPA

Britský podnikateľ a miliardár Richard Branson

S prosbou o zorganizovanie koncertu sa na majiteľa svetoznámej značky Virgin údajne obrátil samozvaný dočasný prezident Venezuely a líder opozície Juan Guaidó spolu s disidentom Leopoldom Lópezom. Branson to vyhlásil vo videonahrávke, ktorú zverejnil vo štvrtok.
“Naším cieľom je vyzbierať za 60 dní 100 miliónov dolárov a opätovne otvoriť venezuelskú hranicu tak, aby sa humanitárna pomoc dostala k miliónom tých, ktorí ju najviac potrebujú,” uviedol Branson na margo iniciatívy a dodal, že koncert bude predstavovať “fantastickú zostavu medzinárodných a miestnych umelcov”, pričom bude vysielaný aj naživo.
Koncert by sa mal konať 22. februára v pohraničnom meste Cúcuta, v ktorom sa na kolumbijskej strane hranice zhromažďuje humanitárna pomoc po tom, ako ju venezuelský prezident Nicolás Maduro odmietol vpustiť do krajiny.
Obyvatelia Venezuely už roky trpia nedostatkom potravín, liekov a ďalších základných druhov tovaru. Socialistický prezident Maduro však popiera, že by bola situácia taká kritická, aby si to vyžadovalo humanitárnu pomoc zo zahraničia. Maduro poukazuje na to, že dodávky pomoci zo Spojených štátov pripravujú pôdu pre americkú inváziu do Venezuely.
Guaidó medzitým stanovil 23. februára ako deň, keď humanitárna pomoc vstúpi do Venezuely.
 
Príspevok Britský miliardár organizuje na hranici s Venezuelou benefičný koncert zobrazený najskôr Hlavné správy.