Londýn, 28. februára 2018 (HSP/Foto: Screenshot The Times)

Niall Ferguson, britský odborník v oblasti finančníctva, hospodárstva a európskej histórie, ktorý vyučuje na Oxfordskej a Stanfordskej univerzite, vo svojom komentári v renomovanom britskom The Times porozprával, aký „výbuch“ spôsobila Angela Merkelová a aké následky jej činnosť môže mať pre Európu v budúcnosti.
Na snímke titulok článku

„Kto by súhlasil s tvrdením, že Angela Merkelová, milá európska osoba, ktorú Times Magazine označil za „Osobnosť roku 2015“, je politickou katastrofou? Ale mnohí sa mýlia a Angela Merkelová je skutočne najväčšou chybou v povojnovej nemeckej histórii. Výsledky, ale aj následky roku 2015 sú známe. Vyše 1 milióna prevažne mladých moslimských mužov zaútočilo na Nemecko. Podľa Pew Research Center takmer 20 percent ľudí žijúcich v Nemecku sú moslimovia. S nimi narástla násilná kriminalita, páchateľmi sú mladici z Maroka, Alžírska a Tuniska. A obete? Deväť z desiatich vrážd a tri štvrtiny všetkých násilných vážnych zranení zapríčinili migranti. Ale v 70% prípadov lúpeží a 58,6% prípadov  znásilnenia a sexuálneho napadnutia obeťami boli Nemci. Zamyslite sa nad tým,“ varuje britský historik.
„Fanúšikovia Merkelovej ju radi nazývajú „Mutti“. Áno, je „matkou“ všetkých politických chýb. Som presvedčený, že Nemecko uvrhla do neistoty, geopolitickej a vojenskej slabosti.  Myslím si, že jej politika významne prispela k neúspechu arabských revolúcií, čo vyvolalo masovú migráciu zo Stredomoria. Myslím si, že urobila veľa preto, aby sa globálna finančná kríza ešte zhoršila, ako by to bolo znesiteľné pre južnú Európu – a to tým, že sa dohodla na záchranných balíkoch na poslednú chvíľu a tým maximalizovala neistotu ohľadne budúcnosti  eura,“ vysvetľuje skúsený odborník vo finančníctve.
„A myslím si, že nesie väčšiu zodpovednosť za Brexit, ako ktorýkoľvek britský politik, pretože podcenila kampaň „Exit“, čo priviedlo k pádu Davida Camerona, ktorému ponúkla  výhodné návrhy v prípade Brexitu v období, keď potreboval  skutočné riešenie. Som si istý,  že je to pre Európu veľmi zle a pre Nemecko je tiež veľmi zle. Žiadny kancelár nedokázal od konca vojny zapríčiniť takú kalamitu mimo svojich hraníc, ako Angela Merkelová. Kvôli nej je Európa rozdelená tak, ako ešte nikdy predtým. Rozdelením postihnuté všetky spoločnosti a národy,“ uzavrel svoj komentár vo The Times britský odborník v oblasti finančníctva, hospodárstva a európskej histórii Niall Ferguson.
Eugen Rusnák