Londýn 11. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 
Admirál Alan West, bývalý veliteľ Kráľovského vojenského námorníctva Veľkej Británie, v rozhovore pre portál The Daily Star vyhlásil, že vyostreniu napätia s Ruskom pripomína situáciu, ktorá predchádzala začiatku 1. svetovej vojny

Ilustračné foto

Najväčšiu pozornosť venoval nebezpečnej situácii, ktorá vznikla vo vzťahoch medzi Moskvou a Kyjevom. Rusko je obviňované z toho, že pripravuje inváziu na Ukrajinu a ukrajinský prezident Petro Porošenko žiada členské krajiny NATO o pomoc.
Alan West varoval tiež pred možným rozmiestnením lodí NATO v Čiernom mori a podotkol, že dosť podobná situácia vyprovokovala začiatok 1. svetovej vojny.
Práve to zapríčinilo prvú svetovú vojnu. Aj keď podnetom k nej bola vražda arcivojvodu Františka Ferdinanda, realizovala sa vtedy politika balansovania na pokraji vojny,zdôraznil West.
Admirál tiež dodal, že vidí skorý začiatok rozsiahlej vojny na Ukrajine, ak Rusko začne využívať svoje vojská na Donbase. Podľa jeho názoru sa však NATO neodváži do tohto konfliktu zasiahnuť.
Čo presne budeme robiť? Nebude to predsa útok na NATO. Naozaj tam chceme poslať vojská a zapojiť sa do vášnivej vojny s Ruskom kvôli Ukrajine? To je veľmi dobrá otázka. Keď to ale neurobíme, dovolíme, aby bola Ukrajina zničená. Je to teda skutočne veľmi zložitá otázka,podotkol bývalý veliteľ námorníctva.
West pritom vyhlásil, že aby sa vojne zabránilo, musia západné krajiny vyvíjať väčší nátlak na Rusko.
Musíme zakročiť proti každému oligarchovi, zmraziť im majetok nielen v našej krajine, ale aj po celom svete. A nedovoliť im, aby pchali peniaze po daňových rajoch,povedal na záver admirál.
 
Príspevok Britský admirál si všimol existenciu predpokladov pre začiatok novej svetovej vojny zobrazený najskôr Hlavné správy.