Londýn 29. marca 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Národná vzdelávacia únia vyzvala britských učiteľov, aby podstúpili školenia, ktoré im pomôžu odhaliť príznaky “žehlenia pŕs.” Únia tiež vyzvala na uvedomenie si problému, o ktorom by sa podľa nich malo vyučovať v školách na národnej úrovni, informuje portál Breitbart

Ilustračné foto

Prezident Národnej vzdelávacej únie Kiri Tunks vyzval učiteľov, najmä učiteľov telesnej výchovy, aby podstúpili školenie, ktoré im pomôže odhaliť znaky mrzačenia.
Barbarské praktiky typické pre západoafrické krajiny zahrňajú trenie horúcich kameňov o prsia, v snahe zastaviť ich rast. Táto tradícia, ktorá spôsobujúce fyzické a psychické škody, má zabrániť nechcenej sexuálnej pozornosti mužov.
Tento problém sa dostal do popredia v posledných rokoch po škandále v súvislosti s mrzačením ženských pohlavných orgánov v Spojenom kráľovstve. Praktiky boli zavedené moslimskými a africkými komunitami migrantov, kde napriek tisíckam hlásených prípadov bola odsúdená iba jedna osoba.
Výzva únie prišla potom, ako BBC Victoria Derbyshire show, odvysielala špeciálny program, v ktorom informovali o živote mnohých žien západoafrického pôvodu, ktoré boli vystavené danému zneužívaniu, ktoré často páchali ich matky a sestry.
 
Prípad Simone
Jedna z obetí, ktorá sa predstavila pod pseudonymom “Simone”, uviedla: „Prinajmenšom je to zneužitie. Dehumanizujú vás. Nie ste ľudská bytosť.“
Simone popálila prsia jej matka, keď prišla na to, že je homosexuálka. „Podľa nej som mohla byť príťažlivá kvôli mojim prsiam, takže si myslela, že ak ich vyžehlí a ja budem plochá, možno budem škaredá a nikto ma nebude viac obdivovať.”
Ďalšia žena povedala, že jej prsia žehlila jej vlastná sestra, a že si na tú bolesť spomína stále tak živo ako v deň, keď sa to stalo. „Pamätám si, ako veľmi som kričala. Pamätám si, ako som od nej utekala.”
Vláda Spojeného kráľovstva uznala prvýkrát žehlenie pŕs ako zneužívanie detí až vo februári tohto roku.
Margaret Nyuydzewira, vedúca skupiny diaspóry Came Women and Girls Development Organization (Cawogido), odhaduje, že najmenej 1000 žien a dievčat vo Veľkej Británii podstúpilo tento zákrok. Zatiaľ však nebola vykonaná žiadna systematická štúdia alebo oficiálne zhromaždenie údajov.
Páchatelia, v tomto prípade zvyčajne matky, to považujú za tradičné opatrenie, ktoré chráni dievčatá pred nežiaducou mužskou pozornosťou, sexuálnym obťažovaním a znásilňovaním.
Zdravotní experti a obete to však považujú za zneužívanie detí, ktoré by mohlo viesť k fyzickým a psychickým poškodeniam, infekciám, neschopnosti dojčiť, deformáciám a rakovine prsníka.
 
Príspevok Britskí učitelia podstúpia nové školenie, majú sa naučiť odhaliť “žehlenie pŕs” zobrazený najskôr Hlavné správy.