Londýn 25. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Michael Sohn)
 
Britské deti si prinášali do školy paralyzéry, prstene so špicatým zakončením, mnoho nožov vrátane jednej nájdenej mačety a dokonca aj strelnú zbraň, zistili policajné zložky, ktoré od roku 2015 zadržali viac ako 1 200 takýchto zbraní

Ilustračné foto

Podľa Daily Mail politici a odborníci skonštatovali, že v modernej Británii sa deje niečo “hlboko zlé” a vyzvali vládu, aby okamžite v tejto záležitosti konala. Zbrane sa našli dokonca aj u 9-ročných detí. Takto môžu byť ohrození nielen spolužiaci, ale aj učitelia, a pár takých činov sa v Británii už aj stalo.
Počet skonfiškovaných potenciálne smrteľných zbraní sa za tri roky viac ako zdvojnásobil, ale skutočná miera problému bude pravdepodobne omnoho väčšia, pretože až 23 zo 43 policajných zložiek neposkytlo informácie vrátane metropolitnej polície.
Konzervatívny britský poslanec Robert Halfon, predseda výboru pre vzdelávanie, podotýka, že “zavedenie politiky nulovej tolerancie nevyrieši problém, pretože sa musíte na prvom mieste spýtať, prečo sa to deje”. Podľa neho môžu byť dôvodmi “rozbitá spoločnosť, kultúra gangov, drogy, sociálne médiá”.
Údaje za roky 2015 až 2017 a z časti roka 2018 odhaľujú, že vo Veľkej Británii bolo zabavených 1 257 zbraní, z ktorých bolo 930 (74%) nožov. V oblastiach, kde sa medziročne porovnávalo, badať každoročné zdvojnásobenie počtu nožov zo 132 na 273. Celkovo bolo v roku 2015 zabavených 186 kusov, v roku 2017 ti už bolo 393 kusov.
Na základe toho dochádzalo k častejším útokom. Najväčší počet zbraní sa našiel v grófstve Veľký Manchester a zaznamenaných tam bolo 195 incidentov. Kým v roku 2015 ich bolo 32, v roku 2017 už 77 prípadov, z čoho tri štvrtiny tvorili útoky nožom. Jeden 12-ročný chlapec útočil špicatým prsteňom a 16-ročný mačetou.
Polícia v grófstve Kent zadržala dva paralyzéry. V Cambridgeshire 9-ročné dievča priniesla do školy dýku a 14-ročný bol ozbrojený pištoľou. Južný Wales zaznamenal prudký nárast prípadov, pretože v roku 2015 bol zaznamenaný iba jeden incident, ale už 14 v roku 2017. Polícia v Škótsku odhalili 126 prípadov nosenia zbraní medzi septembrom 2017 a júlom 2018.
Alan Smithers, profesor vzdelávania na univerzite v Buckinghame, povedal: “V krátkodobom horizonte môžu postihnuté školy vykonávať kontroly zbraní medzi žiakmi, ale dlhodobá perspektíva je pokúsiť sa im vštepiť im štandardy prijateľného správania.”
Hovorca ministerstva pre vzdelávanie povedal: “Akákoľvek forma násilia v škole je neprijateľná. To je dôvod, prečo sme učiteľov nastavili na kladenie väčšej zodpovednosti za disciplínu a posilnili ich právomoci, aby mohli prijať opatrenia, ak majú podozrenie, že žiak priniesol zakázanú vec do školy. ”
 
Príspevok Britskí školáci sa čoraz viac ozbrojujú, s čím rastie násilie na školách zobrazený najskôr Hlavné správy.