Londýn 2. februára 2017 (HSP/Foto:Pixabay)

Priatelia! Čo je tam po nejakých krízach a sankciách, migrantoch a teroristoch, globálnom otepľovaní a zhoršovaní životného prostredia, vojnách a prírodných katastrofách! Naši politici riešia iné, oveľa naliehavejšie a dôležitejšie otázky…

Ilustračné fotoIlustračné foto

Členovia britského parlamentu si vzali príklad z nášho vrelo milovaného parlamentu a tiež sa rozhodli riešiť oveľa dôležitejšie otázky, ako nejaký tam brexit či migračná kríza. U nás vypukla veľká kauza na margo toho, či môžu poslanci na svojich sakách mať v súdnej… pardon, v parlamentnej sieni symboly svojej vlastnej politickej strany, ktorú občania zvolili do parlamentu. Uznajme, je to mimoriadne dôležitá a principiálna otázka!

Britskí poslanci taktiež riešia takmer globálny problém: navrhujú zmeniť zákon, ktorý určuje, ako sa zamestnanci majú obliekať na pracovisku. Je jasné, že je to nemej závažný problém, ako stranícke odznaky na sakách. A aby tento svetoborný problém nemal riešiť iba parlament, poslanci naliehavo požiadali britskú vládu, aby sa tiež zamontovala do zmeny príslušného  zákona.

Kde je pes zakopaný? Našťastie, nie je v priestoroch britského parlamentu… Poslancom nevonia niečo iné: sú presvedčení, že súčasný zákon, ktorý určuje pravidlá obliekania sa zamestnancov na pracoviskách, je tvrdý ako brexit a diskriminačný. O zmenu súčasného  nedemokratického zákonu pracovného obliekania sa požiadali až dva parlamentné výbory – Komisia pre petície a Komisia pre ženy a rovnosť.

Pripravili spoločnú správu, v ktorej ako príklad utláčania zamestnancov uviedli osudnú epizódu zo životopisu istej sekretárky Nicol Thropovej. Táto svedomitá pracovníčka žije a pracuje v hlavnom meste Spojeného kráľovstva /ak by niekto náhodou nevedel – je to Londýn/ a v máji minulého roka ju poslali… teda požiadali, aby opustila svoje pracovné miesto a odišla, pretože mala nevhodnú pracovnú obuv. Nekonala podľa predpisov: neobula topánky na podpätkoch…

Samozrejme, táto nespravodlivosť sa hlboko dotkla a pobúrila sekretárku natoľko, že zorganizovala petičnú akciu a jej petíciu podpísalo viac ako 150 tisíc súcitných obyvateľov ostrovného kráľovstva.

Dva parlamentné výbory – Komisia pre petície a Komisia pre ženy a rovnosť vo svojej spoločnej správe uviedli, že nedemokratický zákon, ktorý prijali ešte v r. 2010 /a 7 rokov asi  nikomu nevadil…/ treba zmeniť a vôbec zakázať diskriminačné pravidlá obliekania sa na pracovnom mieste. Poukázali na to, že zákon, ktorý má chrániť pred diskrimináciou zamestnancov, vôbec nespĺňa svoju úlohu.

Zástupkyňa Petičného výboru Helena Jonesová pre médiá zdôraznila: „Vláda uznala, že to, ako sa správal zamestnávateľ v prípade Nicol Tropovej, je protizákonné, avšak ani to mu nezabránilo, aby ju vyhnal z pracoviska a poslal domov bez toho, aby jej za túto prácu aj zaplatil…“

Členovia Petičného výboru uviedli pre médiá niekoľko príkladov, keď sa zamestnávatelia správali voči zamestnancom veľmi nevhodne kvôli ich vonkajšku a oblečeniu. Niektorí nútili ženy farbiť si vlasy, nosiť minisukne alebo odhaľujúce oblečenie, používať iba určitý druh make upu a pod. Petičný výbor žiada, aby britská vláda konečne skoncovala s podobnými nedemokratickými a diskriminačnými praktikami. A čo je tam po brexite!

Eugen Rusnák