York 17. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Screenshot Youtube)
 

Vedcom z britskej univerzity v Yorku sa podarilo zistiť, že v starobylom Egypte bola mumifikácia známa už pred začiatkom vlády prvých faraónov, čo je oveľa skôr, než sa predpokladalo. Informuje o tom Science Alert.

Ilustračné foto

Odborníci preskúmali múmiu S. 293 (RCGE 16550), ktorej vek je 5500-5700 rokov. Na začiatku 20. storočia múmiu kúpil taliansky egyptológ Ernesto Schiaparelli. Predávala sa ale bez dokumentov, preto bol jej pôvod neznámy.
V roku 2014 archeológovia spozorovali, že látka, v ktorej bola múmia zabalená, obsahuje stopy chemikálií používaných k balzamovaniu. V novej štúdii odborníci robili rádiokarbónové datovanie látok, rovnako ako chemickú analýzu látok pomocou hmotnostni spektrometrie, ktorá umožňuje identifikáciu molekúl.
Výsledky výskumu potvrdili prítomnosť balzamovacej látky, ktorá bola vyrobená z rastlinného oleja, balzamu z dreva, ihličnatej živice a gumy. Okrem toho vedci našli prvky antibakteriálnych látok, ktoré bránili hnitiu múmií.
Potvrdilo sa tiež, že múmia patrí mužovi vo veku 20-30 rokov, ktorý bol po smrti podrobený mumifikácii okolo roku 3600 pred n.l. To je o 1500 rokov skôr, než sa počítalo.
 

Príspevok Britskí chemici odhalili jedno z tajomstiev prvých egyptských múmií zobrazený najskôr Hlavné správy.