Washington 13. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 
Britskí archeológovia objavili niekoľko hrobov z tretieho storočia pred naším letopočtom, ktoré obsahovali pozostatky ľudí pochovaných za záhadných okolností. Uvádza to časopis Gizmodo

Ilustračné foto

V jednom z hrobov ležalo telo mladého muža vo veku 17-25 rokov. Bol to bojovník, podľa vedcov však jeho smrť bola spôsobená prirodzenými príčinami.
Skúmanie pozostatkov ukázalo, že pred pochovaním do neho vrazili päť kopijí so železnými hrotmi a štyri kopije s kostnými hrotmi. Lebku zasiahla silná rana tupou zbraňou.
Archeológovia veria, že tento rituál symbolizoval druhú smrť, ktorá je hodná bojovníka. Podľa inej hypotézy sa ľudia obávali vzkriesenia mŕtvych a kopija tomu mala predchádzať, píše Gizmodo.
V druhom hrobe, 55 metrov od prvého, boli nájdené pozostatky staršieho muža vo veku 60 -70 rokov. Bol pochovaný na voze, do ktorého boli zapriahnuté dva kone. Vedci veria, že zvieratá boli najskôr zakopané napoly, aby sa nemohli hýbať, a potom im odsekli hlavy. Hlavy boli potom pravdepodobne umiestnené na hrobe, aby strážili mŕtveho vojaka. Telo muža bolo v pozícii zárodku.
V hrobe bola tiež umiestnená bronzová brošňa, bronzový štít, drevo a koža. Archeológovia tiež objavili kosti ošípaných, ktoré jedli počas pohrebného sviatku.
 
Príspevok Britskí archeológovia objavili starodávne záhadné hroby zobrazený najskôr Hlavné správy.