Londýn 28. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Mark Schiefelbein)
 
Britský minister obrany Gavin Williamson vyjadril hlboké znepokojenie v súvislosti s účasťou čínskej spoločnosti Huawei v zavedení siete 5G vo Veľkej Británii, uvádzajú noviny The Times

Na snímke je logo čínskeho výrobcu smartfónov Huawei

Noviny Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje uviedli, že americká vláda sa snaží presvedčiť poskytovateľa bezdrôtovej komunikácie a internetu v mnohých spojeneckých krajín, aby odmietli zariadenia spoločnosti Huawei, ktorú Washington obviňuje z tajnej špionáže.
Uvádza sa, že britský minister obrany vyhlásil, že krajina musí preštudovať rozhodnutie svojich spojencov a podrobnejšie zvážiť všetky ohrozenia bezpečnosti. Okrem toho uviedol, že Čína “niekedy vystupuje so zlými úmyslami”.
“Mám veľké, veľmi hlboké obavy ohľadom poskytovania Huawei siete 5G vo Veľkej Británii. Je to niečo, čo musíme preskúmať veľmi pozorne, “povedal Williamson a dodal, že je potrebné preštudovať skúsenosť Austrálie a USA v tejto otázke.
Vo februári riaditeľ FBI Christopher Wray vyhlásil, že spoločnosť podliehajúca zahraničnej vláde a posilňujúca svoje postavenie v telekomunikačnej sieti USA má možnosť “zmeniť alebo ukradnúť informácie” a tiež “vykonávať tajnú špionáž”. Vtedy v Huawei vyhlásili, že spoločnosť pracuje v 170 krajinách sveta a má dôveru vlád i užívateľov.
 
Príspevok Britské ministerstvo obrany sa naľakalo Huawei zobrazený najskôr Hlavné správy.