Londýn 17. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 
Ministerstvo obrany Veľkej Británie očakáva, že Rusko v najbližších desiatich rokoch rozšíri svoj vplyv na medzinárodnej scéne. Takéto vyhlásenie sa uvádza v správe daného ministerstva

Ilustračné foto

Nová verzia Global Stretegic Trends, ktorá bola uverejnená predošlého dňa, je už šiestou v rade a je navrhnutá tak, aby dopĺňala obrannú stratégiu, ktorej ustanovenia bola vypracovaná pred tromi rokmi. Dokument by mal byť pre britskú vládu akýmsi vodítkom, čo sa týka obmedzenia vzniku nových rizík. Časť tohto dokumentu je venovaná Rusku.
“Ruská prítomnosť na medzinárodnej scéne sa môže rozširovať, najmä v Arktíde, na Blízkom východe a v severnej Afrike. Pre rozšírenie svojho vplyvu by Rusko mohlo vytvárať nové vzťahy a pracovať na základoch (pre budúcu spoluprácu, pozn. red.). Na Ázijsko-pacifický región pripadá asi 60% predaja ruskej výzbroje, preto bude tento región pre ruský obranný priemysel prioritou,” uvádza sa v danom dokumente.
V dokumente sa tiež píše, že Rusko hľadá možnosti, ako prehĺbiť obchodné a obranné vzťahy s Čínou. Ďalej potom to, že Rusko môže rozšíriť svoje kontakty s ďalšími regionálnymi mocnosťami tak, že sa dohodnú na projektoch v juhovýchodnej Ázii, bude udržiavať vojenské väzby s Indiou a nadviaže nové kontakty s Pakistanom.
Autori tohto dokumentu sa domnievajú, že Rusko v najbližšej dobe nezmení zahraničnú politiku v Eurázii.
“Jadro priorít ruskej zahraničnej politiky, pravdepodobne, zostane z väčšej časti nezmenené  a región Eurázie zostane prioritou v ruskom strategickom myslení. Obavy Ruska ohľadom jej teritoriálnej celistvosti, a tiež prežitie ako národa, budú aj naďalej vyvolávať expanziu a pokusy vyvíjať tlak a vplyv na krajiny, ktoré s Ruskom susedia,” tvrdí sa v dokumente.
Zároveň si autori tejto správy myslia, že obranné iniciatívy Ruska budú obmedzené vnútornými faktormi, najmä potom nedostatkom regrútov.
“V nasledujúcich piatich rokoch sa počet mladých ľudí v Rusku zníži na menej ako 25 miliónov ľudí a bude ďalej klesať. To a tiež vplyv faktorov, ktoré súvisia so systémom zdravotnej starostlivosti, môže obmedziť tradičné ruské plány na ozbrojené sily čítajúce milión ľudí. Rozhodnutie najať do služieb vojska cudzincov vo veku 18-30 rokov by však mohlo vyvolať určité konflikty,píše sa v správe.
V dokumente sa tiež uvádza, že si Rusko v najbližšej dobe zachová svoj model štátnej správy.
 
Príspevok Britské ministerstvo obrany predpovedá rozšírenie vplyvu Ruska vo svete zobrazený najskôr Hlavné správy.