Londýn 3. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Augstein)
 
Členov britskej kráľovskej rodiny by evakuovali z Londýna v prípade, ak by po marcovom vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie došlo k nepokojom. Vyplýva to z oživených núdzových plánov zo studenej vojny, informovali v najnovších vydaniach dva britské nedeľníky

Na snímke členovia kráľovskej rodiny

“Tieto plány núdzovej evakuácie existujú od studenej vojny, teraz však boli znova využité pre prípad občianskych nepokojov po brexite bez dohody,” uviedli noviny Sunday Times s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z úradu britskej vlády, ktorý má na starosti citlivé administratívne záležitosti.
Noviny Mail on Sunday podobne uviedli, že sa dozvedeli o plánoch na presun kráľovskej rodiny vrátane panovníčky Alžbety II. na bezpečné miesta mimo Londýna.
Britskej vláde sa nedarí získať podporu parlamentu pre dohodu o podmienkach vystúpenia z EÚ pred jeho termínom, ktorý je stanovený na 29. marca. Vláda i firmy v krajine pripravujú pohotovostné plány pre prípad “bezdohodového”, neriadeného brexitu.
Združenia podnikov varovali pred celkovým chaosom, ak nové colné kontroly výrazne zdržia dovoz z EÚ, a dokonca možným nedostatkom potravín a liekov, píše v správe agentúra Reuters.
Januárový výročný prejav 92-ročnej kráľovnej k miestnemu ženskému spolku bol všeobecne vnímaný ako výzva na to, aby politici dosiahli dohodu o brexite.
Popredný konzervatívny poslanec a horlivý stúpenec brexitu Jacob Rees-Mogg pre Mail on Sunday povedal, že plány na evakuáciu poukazujú na zbytočnú paniku vládnych úradníkov, keďže vedúci členovia kráľovskej rodiny zostali v Londýne aj počas bombardovania za druhej svetovej vojny.
Noviny Sunday Times však citovali vyjadrenie bývalého policajta, ktorý mal v minulosti na starosti ochranu kráľovskej rodiny, o očakávaní, že kráľovnú by v prípade nepokojov odviezli z Londýna. “Ak by boli v Londýne problémy, nepochybne by ste kráľovskú rodinu odviedli z týchto kľúčových miest,” povedal Dai Davies.
 
Príspevok Britské médiá: Kráľovskú rodinu by v prípade nepokojov po brexite evakuovali zobrazený najskôr Hlavné správy.