Londýn 7. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Matt Dunham)

Britské opozičné strany dnes ostro kritizovali plán konzervatívnej premiérky Theresy Mayovej na zrušenie právnych predpisov Európskej únie a ich prispôsobenie britskému právu ako pokus o “uchopenie moci”.
Britská premiérka Theresa Mayová

Minister pre brexit David Davis predložil do Dolnej snemovne britského parlamentu návrh tzv. zákona o veľkom zrušení (Great Repeal Bill) a vyzval poslancov zo všetkých strán, aby sa pridali ku konzervatívcom a v štátnom záujme sa podieľali na úspechu tohto zákona.
“Pri predkladaní tohto návrhu garantujeme najhladšie možné vystúpenie z EÚ – vystúpenie, ktoré umožní pokračujúcu stabilitu britského právneho systému a maximalizuje istotu pre podnikanie, zákazníkov a jednotlivcov v celej Veľkej Británii,” povedal Davis.
Avšak líder labouristov Jeremy Corbyn, ktorý vedie najväčšiu opozičnú stranu, vyhlásil, že jeho poslanci nebudú súhlasiť s nedemokratickým zákonom konzervatívcov, ktorý vedie k uchopeniu moci a ohrozuje práva a ochranu.
Hovorca liberálnych demokratov pre brexit Tom Brake varoval, že zákon by mohol narušiť zamestnanosť a ochranu životného prostredia v súčasnosti poskytovanú legislatívou EÚ.
Rovnako tak vlády Škótska a Walesu vyjadrili obavy z potenciálnych dôsledkov brexitu na ich regionálne ekonomiky a ich prenesené právomoci.
Aj niektoré ľudskoprávne skupiny vrátane Amnesty International kritizovali zákon s tým, že negarantuje ochranu ľudských práv a zahŕňa príliš veľké právomoci pre ministrov, aby mohli upravovať zákony bez parlamentného dohľadu.
Analytici podľa agentúry DPA odhadujú, že zákon prejde v pondelok prvým hlasovaním, ale varujú, že premiérka Mayová môže neskôr čeliť rebélii zo strany niektorých proeurópskych konzervatívcov v Dolnej snemovni alebo v Snemovni lordov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.