Londýn 19. septembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Altaf Qadri)

Zakázať hlasovať trollom zo sociálnych médií by mohlo pomôcť znížiť množstvo zneužívania, ktorým čelia politici, odporúča volebná komisia Spojeného kráľovstva na základe svojho vyšetrovania
Ilustračné foto

Podľa novín The Guardian, britská premiérka Theresa Mayová cez svoju hovorkyňu odkázala, že zneužívanie a zastrašovanie kandidátov počas volebnej kampane považuje za neprijateľné a “požiadala komisiu o návrhy”, ako tomu zabrániť. Hovorkyňa ďalej uviedla: “Všeobecnejšie povedané, myslím, že chce tým povedať, že existuje jasný rozdiel medzi legitímnou kontrolou a správaním, ktoré je poháňané nenávisťou a zneužívaním.”
Niektoré volebné trestné činy by mohli páchateľa vylúčiť z hlasovania alebo zo zoznamu voličov, čo by slúžilo ako odstrašujúce prostriedky na zabránenie zneužívania osôb. “V niektorých prípadoch volebné právo stanovuje priestupky v súvislosti so správaním, ktoré by mohlo predstavovať trestný čin podľa všeobecného ​​trestného práva. Možno, že podobné mimoriadne volebné dôsledky by mohli pôsobiť ako odstrašujúci prostriedok voči zneužívajúcemu správaniu vo vzťahu ku kandidátom a aktivistom,” uvádza sa vo vyhlásení.
Volebná komisia tvrdí, že právne predpisy týkajúce sa volieb by sa mali prehodnotiť a mohli by sa zaviesť nové trestné činy, pretože mnohé z nich sa podľa volebného zákona datujú ešte do 19. storočia alebo aj skôr. Preto naliehala na vládu, aby tiež zreformovala zákon “Representation of the People Act 1983” s cieľom uľahčiť polícii zamerať sa na páchateľov bez znehodnotenia volieb.

Kandidáti by mali byť schopní ustáť voľby
Vedúci volebnej komisie Tom Hawthorn vyhlásil: “Naša silná tradícia slobodných volieb je nevyhnutnou súčasťou zdravej demokracie a kandidáti by mali byť schopní ustáť voľby a kampaň bez obáv zo zneužívania alebo zastrašovania.”
Podľa prieskumu BBC až 87% britských poslancov vyhlásilo, že zažili vyhrážanie počas volebnej kampane v roku 2017. Polovica (51%) poslancov v prieskume Radio 5 Live uviedla, že šlo o najhoršiu volebnú kampaň, ktorú zažili v súvislosti so zneužívaním, zastrašovaním a vyhrážaním.