Londýn 15. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)

Britská vláda spustila dnes oficiálne vyšetrovanie požiaru v západolondýnskej výškovej obytnej budove Grenfell Tower, ktorý si 14. júna vyžiadal najmenej 80 mŕtvych.
Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Vyšetrovanie, ktorého začatie oznámila britská premiérka Theresa Mayová, preskúma príčinu požiaru i to, ako na tragédiu reagovali príslušné úrady. Nebude sa však zaoberať širšími otázkami, ako napríklad politikou sociálneho bývania, informovala agentúra Reuters.
Požiar sa v 24-poschodovej budove Grenfell Tower so sociálnymi nájomnými bytmi ležiacej v londýnskom kráľovskom obvode Kensington a Chelsea rozšíril veľmi rýchlo.
Jeho vypuknutie podľa polície zapríčinila porucha chladničky v jednom z bytov, za jeho rýchle šírenie však zrejme mohol lacný a potenciálne aj horľavý vonkajší obklad budovy.
Vyšetrovanie preskúma príčinu a rozšírenie ohňa a zaoberať sa bude aj stavom, históriou a poslednou renováciu tejto výškovej budovy. Okrem toho preverí, či boli pri Grenfell Tower dodržané požiarne predpisy vzťahujúce sa na výškové budovy a preskúma tiež konanie hasičov a príslušných úradov po samotnej tragédií.
Napriek žiadostiam miestnych obyvateľov – preživších či príbuzných obetí – sa však vyšetrovanie nebude zaoberať širšími otázkami, akými sú napríklad sociálne bývanie, či vzťah medzi touto znevýhodnenou komunitou a úradmi, informovala agentúra DPA.
Vyšetrovanie povedie sudca Martin Moore-Bick, ktorý podľa vlastných slov predpokladá, že predbežné vypočúvanie ohľadne výsledkov vyšetrovania by sa mohlo konať v polovici septembra.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.