Londýn 14. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)
 
Britská vláda schválila návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Po zasadnutí svojho kabinetu to v stredu večer oznámila premiérka Theresa Mayová, ktorá dohodu označila za najlepšiu, akú bolo možné vyrokovať

Na snímke Theresa Mayová

“Toto je rozhodujúci krok, ktorý nám umožní ísť ďalej a finalizovať dohodu v ďalších dňoch,” povedala Mayová, keď predstúpila pred novinárov po piatich hodinách rokovaní s ministrami, ktoré označila za “dlhú, podrobnú a vášnivú” debatu. Informovali o tom televízie Sky News a BBC, ako aj agentúra AP.
Mayová zdôraznila, že predbežný návrh dohody o brexite dosiahnutý vyjednávačmi Británie a Európskej únie naplní výsledky britského referenda o členstve v EÚ a je jednoznačne v národnom záujme jej krajiny.
“Domnievam sa, že mojou povinnosťou voči tejto krajine je robiť rozhodnutia, ktoré sú v národnom záujme, a som pevne presvedčená, vo svojej mysli i svojom srdci, že toto je rozhodnutie v najlepšom záujme celého Spojeného kráľovstva,” vyhlásila premiérka.
Podporu svojho kabinetu pre návrh charakterizovala ako “kolektívnu dohodu”, nespresnila však, či bola táto podpora jednomyseľná.
Priznala tiež, že toto rozhodnutie jej vlády bude predmetom dôkladného skúmania, preto najbližšie dni budú “ťažké”.
Už vo štvrtok predstúpi Mayová s vyhlásením k záležitosti v britskom parlamente, kde sa voči návrhu dohody formuje odpor bez ohľadu na politickú príslušnosť poslancov, približuje agentúra DPA. Či si tak vláda dokáže zaistiť pre návrh parlamentnú väčšinu, nie je jasné.
Viaceré britské médiá s odvolaním sa na zdroje z Mayovej Konzervatívnej strany priniesli dohady o možnom hlasovaní o nedôvere Mayovej. Na takýto krok by boli potrebné listy 48 poslancov strany, v ktorých by oznámili, že premiérku už nepodporujú. Pozorovatelia však nepovažujú za pravdepodobné, že by Mayová hlasovanie o nedôvere “neprežila”, píše ďalej DPA.
Hlasovanie v britskom parlamente sa bude môcť konať zrejme začiatkom decembra po tom, ako návrh dohody oficiálne odsúhlasia aj šéfovia vlád zvyšných 27 členských štátov EÚ na mimoriadnom summite o brexite, ktorý sa očakáva 25. novembra.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v stredu večer po oznámení z Londýna zaslal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, v ktorom napísal, že rokovania o brexite sú takmer v cieli. Eurokomisia podľa neho odporúča štátom EÚ, aby na základe dosiahnutého pokroku rozhovory dokončili.
Európska komisia už v stredu večer na svojej webovej stránke zverejnila návrh dohody, dokument s rozsahom 585 strán.
 
Barnier: Dohoda o brexite zabránila režimu “tvrdej” írskej hranice
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier sa poďakoval obom vyjednávacím tímom za ich náročnú prácu. Urobil tak počas tlačovej konferencie v Bruseli po tom, ako premiérka Theresa Mayová oznámila, že jej vláda schválila návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.
Barnier na úvod svojho vystúpenia oznámil, že politická dohoda o brexite zabráni vzniku “tvrdej hranice” medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko. Návrat k režimu tvrdej hranice si neželá ani jedna z vyjednávacích strán.
“Táto dohoda je rozhodujúcim a kľúčovým krokom pri uzatváraní rokovaní,” poznamenal Barnier pred novinármi a spresnil, že rokovania sa konali v súlade s mandátmi oboch strán.
Podľa jeho slov návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ obsahuje 185 článkov, 3 dodatkové protokoly a viacero príloh. “Je to veľmi špecifický a podrobný dokument a odporúčam všetkým, aby si ho pozorne prečítali,” uviedol.
Barnier zároveň dodal, že práva občanov “boli vždy našou spoločnou prioritou”, a to sa týka tak občanov členských krajín EÚ v Spojenom kráľovstve, ako aj britských občanov žijúcich v krajinách Únie. “Všetci títo ľudia budú môcť aj naďalej pokračovať vo svojich životoch ako doteraz – žiť tam, študovať a byť so svojimi rodinami počas celého svojho života,” vysvetlil.
Vyjednávač EÚ potvrdil, že dohoda umožní prechodné obdobie po brexite od apríla 2019 do konca decembra 2020. Počas tohto obdobia budú obe strany rešpektovať súčasnú situáciu v súvislosti s politikou EÚ, s platnou colnou úniou a so všetkými právami, ktoré s ňou súvisia.
“To umožní najmä malým podnikom lepšia sa pripraviť a prispôsobiť sa zmenám,” podotkol Barnier. A dodal, že tranzitné obdobie bude možné raz predĺžiť, a to na základe dohody oboch strán. Postoj britskej vlády znamená, že v Bruseli sa bude konať mimoriadny summit o brexite. Termín jeho konania by mal vo štvrtok ráno spresniť predseda Európskej rady Donald Tusk. Podľa viacerých diplomatických zdrojov by sa summit mohol konať v nedeľu 25. novembra.
 
Príspevok Britská vláda schválila návrh dohody o brexite zobrazený najskôr Hlavné správy.