Londýn/Belfast 14. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)

Britská vláda predložila v pondelok návrh nového severoírskeho rozpočtu, čím podnikla krok smerom k obnoveniu priamej vlády nad touto britskou provinciou. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.
Ilustračné foto

Stalo sa tak po tom, ako zlyhali dlhodobé snahy o obnovenie spoločnej regionálnej vlády Severného Írska, ktorá sa rozpadla už začiatkom tohto roka.
Britský minister pre Severné Írsko James Brokenshire predložil návrh rozpočtu britskému parlamentu v Londýne. Zároveň varoval, že ak poslanci neschvália rozpočet do konca mesiaca, nebudú peniaze na fungovanie severoírskych štátnych inštitúcií.
“Bez podniknutia ďalších krokov hrozí, že verejnej správe dôjdu peniaze. Žiadna vláda by sa nemohla len tak prizerať, ako sa niečo také udeje,” povedal poslancom Brokenshire.
Minister už v polovici októbra oznámil, že rozhovory o obnovení spoločnej vlády medzi probritskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP) a republikánskou stranou Sinn Féin uviazli na mŕtvom bode.
Severoírskym stranám dal preto Brokenshire opakované ultimátum na dosiahnutie dohody. V opačnom prípade hrozil predložením návrhu nového rozpočtu, k čomu v pondelok 13. októbra napokon aj pristúpil. To podľa agentúry Reuters predstavuje krok smerom k obnoveniu priamej kontroly Londýna nad Severným Írskom.
Spoločná regionálna vláda bola vytvorená na základe tzv. Veľkopiatkovej dohody z roku 1998, ktorá ukončila tri desaťročia trvajúce obdobie násilností v Severnom Írsku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.