Londýn 7. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth, pool)

Brexit má ďalšiu kauzu. Kým v Bruseli sa domnievajú, že po odchode z Európskej únie by Veľká Británia mala vyplatiť EÚ 60 miliárd eur ako „odstupné“, v Londýne si myslia pravý opak a platiť nemienia.

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Brusel chce vystaviť účet Spojenému kráľovstvu za škody, ktoré utrpí v súvislosti s odchodom Británie z EÚ. Vedúci kontinentálni politici viackrát spomínali tieto náklady a vyčíslili škodu na 60 miliárd eur. Tento finančný balík by podľa europolitikov mal pokryť náklady na projekty a programy, ktoré podpísala Veľká Británia ako jedna z 28 členských krajín EÚ, a tiež dôchodky britských európskych úradníkov, keďže svojím odchodom nabúra rozpočet, pretože sa na týchto programoch už nebude zúčastňovať.

Na opačnej strane Lamanšského prielivu si myslia pravý opak: Briti nechcú platiť nič. Vládni politici si pozvali na pomoc právnikov, ktorí zbožné želanie politikov podopreli právnickou argumentáciou a tvrdia, že Veľká Británia nie je právne zaviazaná vyplatiť Európskej únii 60 miliárd eur po tom, ako opustí úniu, lebo žiadne dohody neexistujú.

Vytvorila sa paradoxná situácia: Brusel si myslí, že dohody existujú a že Londýn má platiť, ale Londýn je presvedčený, že žiadne dohody nie sú, a preto platiť nemusí… Jeden z vysokopostavených úradníkov v britskej vláde pre médiá uviedol, že v každom prípade Veľká Británia Bruselu nevyplatí ani cent až do ukončenia procesu odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ.

Britskí právnici poukazujú na to, že neexistuje žiaden zákon alebo dohoda, ktorá môže prinútiť Britániu zaplatiť Bruselu, a preto EÚ neoprávnene požaduje nejaké financie od Londýnu. Nejaké odškodné možno zaplatí, ale 60 miliárd je podľa nich priveľa. Britskí právnici tvrdia, že EÚ by mohla požadovať od Veľkej Británie nejakú platbu, keby podobné „odškodné” bolo zahrnuté v dohode o odchode krajiny z bloku, ktorá bola schválená oboma stranami, ale podobná dohoda neexistuje.

Britskí vládni experti dokonca uviedli príklad, že v prípade odchodu jedného z členov z golfového klubu ten nič nemusí zaplatiť za svoj odchod a nemusí ani ďalej platiť povinné platby člena klubu, pretože nim už nie je…

Eugen Rusnák