Bratislava 21. novembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)

Britská vláda bude repatriovať prvých britských občanov z oblasti v severovýchodnej Sýrii, ktorá bola svojho času pod kontrolou extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý však z bezpečnostných dôvodov nemohol poskytnúť ďalšie detaily. Spomínané osoby by sa mali do Spojeného kráľovstva vrátiť v najbližších dňoch

Ilustračné foto

Islamský štát mal kedysi pod kontrolou 88-tisíc kilometrov štvorcových územia v Sýrii a Iraku. Osud zahraničných bojovníkov IS a iných bojovníkov, ktorí sa v regióne zapojili do konfliktu, bol kľúčovou otázkou od porážky tejto extrémistickej skupiny v marci 2019. Organizácia Spojených národov tvrdí, že by krajiny mali prevziať zodpovednosť za svojich občanov, pokiaľ ich nebudú v Sýrii stíhať v súlade s medzinárodnými štandardmi. Spojené kráľovstvo sa však svojich občanov zo severovýchodnej Sýrie zdráhalo prijať späť.

Podľa medzinárodnej organizácie Human Rights Watch zo Sýrie a Iraku repatriovali už viac ako 1 200 cudzincov, ktorí sa vrátili do Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadžikistanu, Ruska, Kosova a Turecka.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj