Stanica Channel 4 čelí veľkej kritike. Plány na odvysielanie dôverných rozhovorov o intímnych záležitostiach princeznej Diany musí obhajovať pred jej priateľmi a fanúšikmi. Nepáči sa im, že televízia porušuje právo na súkromie.

​Diana, ktorá bola prvou manželkou následníka britského trónu, zomrela pri dopravnej nehode 31. augusta 1997 v Paríži vo veku 36 rokov. Limuzína, v ktorej išla so svojím priateľom Dodim Al Fayedom, sa snažila uniknúť dotieravým fotografom na motocykloch.

Diane mala len 19 rokov, keď sa v roku 1981 zasnúbila s Charlesom. Manželstvo sa ale rozpadlo. Podľa Diany to zavinila Charlesovho milenka Camilla Parkerová Bowlesová, ktorá sa neskôr stala jeho druhou manželkou.

V dokumentárnom filme pripravenom k ​​20. výročiu Dianinej smrti stanica Channel 4 odvysiela súkromne zhotovené nahrávky rozhovorov, ktoré princezná viedla s poradcom o svojom manželstve, a to vrátane sexu s Charlesom: „Bolo to divné, veľmi zvláštne. Ale bolo to … než všetko opadlo pred šiestimi, nie siedmimi rokmi, pretože (mladší syn) Harry má osem,“ hovorí Diana v jednom z rozhovorov.

„Inštinkt mi hovoril, že je to všetko veľmi zvláštne. Z jeho strany nikdy žiadna snaha nebola. Možno raz za tri týždne … Stále som na to myslela … a potom som si zvykla“.

Keď sa ale sťažovala na Camillu, Charles jej odvetil, že odmieta byť jediným princom z Walesu, ktorý nemá milenku. Diana tiež rozpráva, ako oslovila kráľovnú Alžbetu, aby sa s ňou porozprávala o krachu svojho manželstva.

Rozhovory nakrútil v rokoch 1992 a 1993 v Kensingtonskom paláci, kde Diana bývala, herec Peter Settelen, ktorý sa snažil princeznej pomôcť zlepšiť jej vystupovanie na verejnosti.

Pásky získal až po dlhej súdne bitke. Časť záznamov odvysielala roku 2004 v Spojených štátoch televízia NBC. V roku 2007 sa nahrávky snažila použiť aj britská stanica BBC, film sa ale nevysielal.

Princeznini priatelia kritizujú Channel 4 za porušenie Dianinho súkromia. Stanica sa ale obhajuje, že nahrávky predstavujú dôležitý historický zdroj a že stavajú Dianu „do popredia a do centra“ príbehu vlastného života pri 20. výročí jej smrti.

Settelenov právnik Marcus Rutherford vo vyhlásení uviedol, že sa jeho klient snažil uchovať dôvernosť nahrávok, ale tá bola porušená už počas súdneho sporu.

„Peter nebol jej kňaz, doktor, terapeut ani právnik,“ obhajoval Rutherford hercovo následné rozhodnutie pásky zverejniť. „Je úplne jasné, že sama Diana chcela, aby sa svet dozvedel viac o príčinách problémov v jej manželstve,“ dodal. Prepisy rozhovorov už zverejnil napríklad britský bulvárny denník The Sun.