Britská psychologička varuje: Vianočná hudba škodí zdraviu

Svet 12. decembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Ronald Zak)

Vianočné piesne vyvolaním pocitov nostalgie a tepla majú spravidla lákať a povzbudzovať zákazníkov v obchodoch k nákupom, ale klinická psychologička Linda Blairová má na to iný názor
Vianočný stromček, ktorý sa nachádza na vianočných trhoch pred neogotickou radnicou vo Viedni

Nigel Rodgers, zakladateľ spoločnosti Pipedown, ktorá sa usiluje o ticho na verejných miestach, uviedol, že podľa  odhadov niektorí pracovníci v obchode si vypočujú Jingle Bells až 300-krát.
Profesor pre marketing Eric Spangenberg, ktorý študoval vplyv hudby v maloobchodnom prostredí, pre NBC vravel, že pomalé tempo hudby vedie k pomalému nakupovaniu, čo znamená, že zákazníci zostanú v obchodoch dlhšie.
“Hudba ide hneď do našich emócií a obchádza racionalitu,” vyjadrila sa psychologička Linda Blairová pre Sky News. Hoci vianočné piesne sú púšťané pre zákazníkov, ešte horšie sú voči nej vystavení zamestnanci v obchodoch, ktorí ich musia počúvať znova a znova. Preto tiež vraví: “Ľudia, ktorí pracujú v obchodoch na Vianoce, musia vypnúť vianočnú hudbu, pretože ak tomu tak nie je, skutočne to zabraňuje zamerať sa na niečo iné.”
K tomu sa pripája aj britské odborové združenie USDAW: “Žiadame zamestnávateľov, aby zvážili, či ich zamestnanci majú celý deň počúvať vianočnú hudbu, pretože opakované hranie tých istých piesní sa môže stať veľmi dráždivým a rušivým.”
Obchodný reťazec Marks & Spencer sa aj preto rozhodol nevyhrávať vianočnú hudbu, kým obchody Asda od 15. decembra stanovili jednu hodinu každý deň bez vianočnej hudby a v ten čas nechali zamestnancom možnosť pustiť si nimi vybratý repertoár.
Pre The Sunday Times podala Asda na adresu vianočných piesní aj takéto vyjadrenie: “Všetci milujeme teplý a rozmaznaný pocit, ktorý slávnostná sezóna prináša, ale mnohých Britov to už prestáva v decembri baviť.”
Reťazec John Lewis sa rozhodol namiesto hudby z nosičov zavolať živých učinkujúcich: “Niekedy pred Vianocami naše obchody pozývajú zbory alebo malé skupiny hudobníkov, aby si zahrali a zaspievali a vytvorili takýmto spôsobom vianočnú atmosféru.”

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)