Londýn 22. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)

Britská premiérka Theresa Mayová vyzvala dnes obyvateľov Londýna, aby sa po berlínskom útoku na vianočné trhy nenechali zastrašiť teroristami a pokračovali vo svojom zvyčajnom spôsobe života.

Na snímke britská premiérka Theresa MayováNa snímke britská premiérka Theresa Mayová

Londýnsky starosta Sadiq Khan predtým ubezpečil Londýnčanov i návštevníkov mesta, že pre metropolitnú políciu je ich bezpečnosť najvyššou prioritou.

“Samozrejme, naše myšlienky sú s tými, ktorých zasiahol ten strašný útok v Berlíne, ale Londýnčania by sa mali venovať svojej zvyčajnej činnosti. Mali by si užiť toto vianočné obdobie,” povedala Mayová pre večerník London Evening Standard.

Podľa šéfky britskej vlády je dôležité “vyslať veľmi jasný odkaz, že sa nenecháme zastrašiť teroristami, že budeme ďalej žiť zvyčajným spôsobom”. Starosta Khan predtým vyhlásil, že deväťmiliónová britská metropola “stojí solidárne pri Berlínčanoch”, zasiahnutých “útokom na spoločné hodnoty, slobody a spôsob života”.

Londýnska metropolitná polícia ohlásila “podrobné plány na ochranu verejných podujatí” počas obdobia vianočných a novoročných sviatkov, rátajúce s “radom hrozieb vrátane použitia veľkých vozidiel”.

V Británii platí v súčasnosti druhý najvyšší stupeň ohrozenia terorizmom, čo znamená, že tamojšie úrady rátajú s vysokou pravdepodobnosťou útoku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.