Philadelphia 30.  januára 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Matt Rourke)

Politici, samozrejme, vyhlásenia robia všelikade a vyhlasujú všeličo. Potom často svoje výroky odvolávajú a sľuby nedodržiavajú. Občas však vyslovia také niečo, že pri všetkej úcte, sa im nedá veriť, pretože povedia niečo neuveriteľné…

Na snímke britská premiérka Theresa MayováNa snímke britská premiérka Theresa Mayová

Niečo podobné počas svojej návštevy USA povedala aj britská premiérka Theresa Mayová. Prekvapení politici a novinári iba zízali a neverili vlastným ušiam, keď britská premiérka prezentovala najnovší bod v zahraničnej politike Anglosasov: „Veľká Británia a Spojené štáty už nikdy viac nebudú zasahovať do záležitostí druhých krajín v pokusoch prerobiť svet podľa svojich predstáv,” vyhlásila Theresa Mayová.

Povedala to vo svojom prejave pred členmi Republikánskej strany USA v Philadelphii. Theresa Mayová podčiarkla, že tieto dve krajiny už nebudú opakovať chyby minulosti, naznačila tým mnohopočetné vojny a konflikty, ako napríklad vojnu v Líbyi, Iraku a Afganistane.

Americké a britské média venujú obrovskú pozornosť pobytu Theresy Mayovej v USA a jej stretnutiam s najvyššími americkými politikmi, členmi novej administratívy. Tomuto jej „epochálnemu výroku“ o zmene zahraničnej politike USA a Veľkej Británie venovali iba malý priestor, takmer ho nekomentovali. Nevzali ho vážne, pretože nik neuverí tomu, že Washington a Londýn tak prudko o 180 stupňov otočia svoju zahraničnú politiku.

Americké médiá oveľa viac zaujíma, o čom rokujú lídri USA a Veľkej Británie na margo ďalšej veľmoci – Ruska. Citujú britskú premiérku, ktorá tvrdí, že Západ musí spolupracovať s Ruskom, ale z pozície sily. Na druhej strane musí urobiť všetko, aby sa vyhol konfliktu s  Ruskom. „Musíme spolupracovať s Ruskom z pozície sily. Musíme budovať vzťahy, systém a procesy tak, aby bola spolupráca pravdepodobnejšia ako konflikt,“ podčiarkla Mayová.

Na druhej strane neodmieta spoluprácu troch veľmocí, čo sa týka boja proti terorizmu v Sýrii. Je presvedčená, že Veľká Británia, USA a Rusko by mohli v tejto otázke spolupracovať, ale vždy mať na pamäti príslovie: „Dôveruj, ale preveruj”. Zdôraznila, že Západ by mal byť ostražitý, ale predsa by sa mal pokúsiť o spoluprácu s Ruskom, čo sa týka boja proti terorizmu v Sýrii.

Eugen Rusnák