Londýn 30. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)

Britská premiérka Theresa Mayová sa dnes dištancovala od kritiky Izraela, ktorá zaznela zo strany vlády amerického prezidenta Baracka Obamu.

Jej hovorca v reakcii na slová ministra zahraničných vecí USA Johna Kerryho, ktorý odsúdil izraelskú politiku rozširovania osád na okupovaných územiach, dnes povedal, že je nesprávne zamerať sa výlučne na problém budovania osád, keď je izraelsko-palestínsky konflikt taký komplexný.

Na snímke britská premiérka Theresa MayováNa snímke britská premiérka Theresa Mayová

Hovorca britskej premiérky sa k záležitosti podľa tlačovej agentúry AP vyjadril v súlade s vládnymi pravidlami anonymne. Britská vláda sa týmto vyjadrením priblížila k postoju novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý povedal, že Obamova vláda je voči Izraelu príliš tvrdá.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí uviedol, že USA sú “prekvapené” vyjadrením úradu britskej premiérky Mayovej, keďže Kerryho slová o blízkovýchodnom mierovom procese “boli v súlade s dlhodobou politikou Británie a jej hlasovaním v OSN minulý týždeň”. Hovorca dodal, že podporu Kerrymu vyjadrili mnohé krajiny – napríklad Nemecko, Francúzsko, Kanada, Jordánsko, Egypt, Turecko, Saudská Arábia, Katar či Spojené arabské emiráty.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.