Londýn 4. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jonathan Brady/Pool Photo via AP)

Britská premiérka Theresa Mayová v nedeľu vo vysielaní BBC vyhlásila, že dala “ambicióznu a dôveryhodnou predstavu” s “veľmi praktickými” návrhmi na zabezpečenie dohody o odchode Británie z Európskej únie. Kritici jej totiž začali vyčítať, že jej najnovší plán nie je vypracovaný do úplných detailov. Píše o tom agentúra DPA.
Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

“Je to ambiciózna, dôveryhodná predstava, ktorá je zároveň aj predstavou o Británii, hneď ako opustíme Európsku úniu,” povedala Mayová v publicistickej relácii Andrewa Marra.
Odpovedala na otázku ohľadne svojho piatkového prejavu, v ktorom načrtla, ako si jej vláda predstavuje vzťahy s EÚ po brexite.
Mayová v piatok zdôraznila, že budúca dohoda medzi Britániou a EÚ musí spĺňať päť základných podmienok:
1) Dohoda musí rešpektovať výsledky referenda z roku 2016, v ktorom väčšina voličov hlasovala za brexit. Británia musí preto opätovne získať kontrolu nad svojimi hranicami, zákonmi a financiami.
2) Dohoda musí byť trvalá a nesmie sa stať predmetom opakovaných rokovaní.
3) Dohoda musí chrániť pracovné miesta a bezpečnosť obyvateľov Británie.
4) Dohoda musí vytvoriť podmienky na to, aby sa Spojené kráľovstvo mohlo rozvíjať ako moderná, otvorená a tolerantná európska demokracia.
5) Dohoda musí posilniť jednotu Británie a jej obyvateľov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.