Londýn 7. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Misha Japaridze)

Britská polícia v stredu večer oznámila, že podľa jej presvedčenia boli bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra zámerne otrávení nervovoparalytickou bojovou látkou. Informovali o tom tlačová agentúra AP a DPA.
Na snímke Sergej Skripal, bývalý plukovník Hlavnej rozviedkovej správy GRU

Šéf protiteroristického útvaru Metropolitnej polície Mark Rowley ďalej uviedol, že nedeľný útok na Skripaľa (66) a jeho dcéru Juliu (33) vyšetrujú ako pokus o vraždu.
Podľa jeho slov je polícia presvedčená, že terčom útoku bola konkrétne táto dvojica. Rowley však nespresnil, o akú látku pri útoku išlo.
Otec s dcérou sa nachádzajú v kritickom stave v nemocnici.
Rowley dodal, že policajt, ktorý k nim pristúpil a venoval sa im, keď v nedeľu 4. marca skolabovali na lavičke pred nákupným centrom v anglickom meste Salisbury, je takisto naďalej vo vážnom stave.
Britská hlavná hygienička Sally Daviesová vyhlásila, že otrava predstavovala pre širokú verejnosť “malé riziko”.
Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson už v utorok uviedol, že incident v meste Salisbury mu pripomína smrť niekdajšieho ruského agenta Alexandra Litvinenka. Ten zomrel v roku 2006 po vypití čaju kontaminovaného rádioaktívnym polóniom v luxusnom londýnskom hoteli.
Johnson dodal, že v súčasnosti na nikoho neukazuje prstom, ale všetkým vládam sveta odkázal, že žiadny pokus o zabitie nevinného človeka na britskej pôde neostane nepotrestaný.
Skripaľa v roku 2006 v Rusku odsúdili za špionáž pre Britániu a udelili mu trest 13 rokov väzenia – v roku 2010 ho však prepustili v rámci americko-ruskej výmeny špiónov. Po svojom zatknutí v Moskve v decembri 2004 sa Skripaľ priznal, že ho v roku 1995 naverbovali britské špeciálne služby a že im poskytoval informácie o ruských agentoch v Európe, za čo dostal vyše 100.000 dolárov.