Londýn 26. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)

Britská investičná manažérka Gina Millerová, ktorá súdnou cestou prinútila vládu premiérky Theresy Mayovej získať si súhlas parlamentu pred spustením procesu vystúpenia krajiny z EÚ, teraz vyzýva voličov, aby v parlamentných voľbách podporili proeurópskych kandidátov.

Na snímke britská investičná manažérka Gina Millerová

Informuje o tom tlačová agentúra AP. Millerová vyzbierala v “crowdfundingovej” kampani za týždeň 300.000 libier (vyše 353.000 eur) na podporu taktického hlasovania v britských parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať 8. júna.

Jej skupina Best for Britain (Najlepšie pre Britániu) dnes oznámila, že bude financovať kandidátov z akejkoľvek politickej strany, ktorí sa zaviažu nechať v záležitosti brexitu “všetky možnosti otvorené” a sú ochotní hlasovať proti zlej dohode s EÚ.

Crowdfundingové kampane fungujú na princípe zbierania menších individuálnych príspevkov od veľkého počtu osôb.

Millerová a kaderník Deir dos Santos v podaní, ktoré napokon riešil až najvyšší súd, argumentovali tým, že brexitom prídu Briti o určité práva – napríklad o právo na voľný pohyb v rámci členských krajín Únie. To sa podľa navrhovateľov nesmie stať bez súhlasu parlamentu. Súd im dal za pravdu a parlament napokon v marci schválil začatie rokovaní o brexite.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.