Londýn/Praha 30. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)

Britské opozičné strany sa v pondelok stretli, aby spoločne naplánovali, ako zabrániť brexitu bez dohody

Na snímke Caroline Lucasová

Britská zákonodarkyňa Caroline Lucasová, líderka Strany zelených, podľa agentúry AP uviedla, že opozícia je “úplne jednotná”, pokiaľ ide o zamedzenie odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody.

Opozičné strany vrátane Labouristickej strany a Škótskej národnej strany sa obávajú, že britský premiér Boris Johnson z Konzervatívnej strany nemusí dodržať nový zákon, na základe ktorého musí do 19. októbra predložiť parlamentu na schválenie návrh dohody o brexite alebo nechať poslancov hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody. Ak by to do tohto termínu neurobil, musel by požiadať EÚ o odklad termínu brexitu do 31. januára 2020.

Premiér Johnson trvá na tom, že Spojené kráľovstvo musí odísť z EÚ 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez dohody.

Lucasová ďalej uviedla, že opozícia sa bude naďalej stretávať, aby prediskutovala príslušné kroky. Naznačila, že v Johnsonovej vláde nie sú žiadne plány na okamžité hlasovanie o vyslovení nedôvery šéfovi britskej vlády. V prípade, že by hlasovanie prehral, by sa v Británii konali predčasné parlamentné voľby.

Fínsky premiér Antti Rinne medzitým uviedol, že Británii dochádza čas na predloženie nového a dôveryhodného návrhu na odchod z eurobloku. Po stretnutí so svojím českým náprotivkom Andrejom Babišom v Prahe povedal, že najlepšou možnosťou pre riadený brexit je dohoda, na ktorej sa už obe strany dohodli. Britskí zákonodarcovia túto dohodu trikrát odmietli.

“Situácia v Británii je nejasná a nikto nevie, ako sa to skončí,” uviedol v tejto súvislosti Babiš. Fínsko momentálne zastáva rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj