Londýn 5. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)
 
Britská komentátorka Ellie Mae O’Haganov sa v najnovšom článku na The Guardian zamerala na kroky britskej vlády v súvislosti s kauzou otrávenia dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry. Redaktorka sa pýta, ako vôbec je možné, že Boris Johnson, je ešte stále vo funkcii ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva?

Na snímke Boris Johnson

Začnime úryvkami rozhovoru Borisa Johnsona pre televíziu Deutsche Welle minulý mesiac o tom, či jed z útoku v Salisburyho pochádza z Ruska:
Boris Johnson: “Dovoľte mi, aby som bol jasný… Keď sa pozriem na dôkazy, myslím tie od ľudí z laboratória Porton Down…
Deutsche Welle: Takže majú vzorky…
Boris Johnson: Robia na tom. Dôkazy boli absolútne kategorické a sám som sa ich opýtal, povedal som: “Ste si istý?” A povedali, že o tom nie je pochýb.
“No, to je dosť zvláštne. Mohla  by som prisahať, že Gary Aitkenhead z laboratória Portonu Down povedal pre Sky News, že “presný zdroj” jedu nie je  možné identifikovať. Jeden z týchto mužov nehovorí pravdu. Mohol by to byť vedec, ktorý sa zaoberá dôkazmi, alebo britský Donald Trump, so smiešnymi vlasmi, nepochopiteľnými vyjadreniami a neformálnym vzťahom k faktom?” pýta sa novinárka O’Haganová.
Normálne fungujúca tlač by podľa nej mala skúmať, či minister zahraničia klamal pred celým svetom o aktivitách inej krajiny, ale žiaľ, vedúce médiá boli príliš zaneprázdnené, kritizovaním Jeremyho Corbyna, ktorý naliehal na opatrnosť. jeho slová vraj boli dôkazom horlivého nedostatku vlastenectva.
Máme tu dve odpovede na zahraničnú politiku: jeden je založený na starostlivom preskúmaní dôkazov a diplomacii, druhý zahŕňa vstup do hlbokého konfliktu s ťažko ozbrojenou superveľmocou. Minister zahraničných vecí sa rozhodol pre druhú možnosť, pretože je neopatrný so zverejňovaním skutočností. Prvú možnosť, ktorú teraz môžeme hodnotiť ako vhodnejšiu, bola znevažovaná veľkou časťou médií.
Rusko opakovalo svoj postoj za podpory vyjadrení z Portonu Down a britské obvinenia z takého závažného činu výrazne zvýšilo napätie s Britániou. A napriek tomu Boris Johnson, ktorý sa pred dvoma týždňami s radosťou podieľal na ohnivých obvineniach, zostáva v pozícii ministra. Určite jednou z najzákladnejších požiadaviek ministra zahraničných vecí na medzinárodnej scéne by nemalo byť zhoršovanie vzťahov s inými krajinami.
 
Britské tajné služby údajne zistil pôvod jedu
Britskí vyšetrovatelia boli údajne vďaka vedeckej analýze a spravodajským informáciám schopní identifikovať zdroj jedu už po dvoch dňoch bezprostredne po útoku, tvrdí denník The Times. Britské úrady vraj vedeli o existencii laboratórií, kde bol jed vyrobený, už pred útokom zo 4. marca.
Bezpečnostní experti si nie sú stopercentne istí, ale o mieste výroby sú presvedčení s vysokou mierou pravdepodobnosti, píše The Times. Domnievajú sa tiež, že Rusi vykonávali testy s cieľom zistiť, či je novičok možné použiť k vražedným útokom.
Skoršie informácie ruských médií a expertov, ktorí v armádnych chemických laboratóriách v sovietskych časoch pracovali, hovorili o výrobe látky typu novičok v uzavretých laboratóriách v mestách mestách Volsk a Šichany v povodí rieky Volga. Niektoré zdroje ako možné miesto výroby uvádzali tiež stredoázijský Uzbekistan, ktorý bol do začiatku 90. rokov súčasťou Sovietskeho zväzu.
 
Český expert tvrdí, že nemusí ísť o novičok
Neustále sa verejne pracuje len s jednou verziou, že Skripaľ a jeho dcéra boli otrávený novičokom. Niektorí však o tom majú pochybnosti. Jedným z nich je aj český toxikológ Kamil Kuča. V  hre je podľa jeho slov látka VX.
“To, že prognózy otráv Skripala a jeho dcéry sú viac než dobré, nasvedčuje tomu, že by sa mohlo jednať naozaj o VX,” vysvetlil pre Blesk.cz Kuča, podľa ktorého býva liečba otráv podobnými látkami pomocou protijedov často účinná. S nervovo paralytickými látkami má sám bohaté skúsenosti. Okrem iného totiž vynašiel napríklad špeciálny injektor, ktorý funguje proti sarinu a ďalším toxínom. Ten sa dostal do výstroje vojakov niekoľkých krajín vrátane NATO.
Profesor sa tiež pozastavil nad tým, že britskí vyšetrovatelia vyhlásili, že výroba jedu mohla prebehnúť len v štátnych laboratóriách. “V Japonsku sekta Óm šinrikjó nepozorovane vybudovala v 90. rokoch výrobňu sarinu schopnú produkovať kilogramová množstvo. Okrem sarinu dokázali členovia sekty vyrobiť aj niekoľko desiatok gramov látky VX. Následne Sarin použili na útok na tokijské metro. Ich čin si vtedy vyžiadal 12 mŕtvych, 50 ťažko zranených a takmer 1000 ďalších zranených,” pripomína Kuča viac ako 20 rokov staré udalosti s tým, že na otravu Skripalovcov by stačili len miligramy paralytickej látky.
 
Príspevok Britská novinárka sa pýtá, ako je možné, že Johnson je stále ministrom zahraničných vecí Veľkej Británie zobrazený najskôr Hlavné správy.