Londýn 7. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/PA-Joe Giddens)

Britská polícia v stredu oznámila, že do svojich domov sa už môžu vrátiť obyvatelia, ktorých zhruba pred týždňom evakuovali z obce Whaley Bridge v anglickom grófstve Derbyshire, kde v dôsledku záplav došlo k poškodeniu priehradného múra na vodnej nádrži Toddbrook. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke obec Whaley Bridge

V dôsledku intenzívnych dažďov došlo minulý týždeň k poškodeniu múra tejto 180-ročnej priehrady. Hrozilo tak jej pretrhnutie a zaplavenie obce Whaley Bridge, z ktorej preto vo štvrtok evakuovali vyše 1500 obyvateľov, píše agentúra AFP.

Hasiči následne nepretržite odčerpávali vodu z nádrže, aby znížili jej hladinu a zmiernili tlak, akému bol múr vystavený. Z vrtuľníka zároveň zhadzovali vrecia s pieskom a štrkom v snahe spevniť poškodený múr.

Zrušenie evakuácie oznámila v stredu zástupkyňa šéfa derbyshireskej polície Rachel Swannová. Dodala, že práce na priehrade budú – aj po odstránení rizika pretrhnutia – naďalej pokračovať. Rozsah škôd podľa jej slov posúdi britská agentúra životného prostredia (EA), ktorá zároveň určí ďalší postup.

Obyvateľom, ktorých polícia vyzvala, aby si pri evakuácii so sebou zobrali domáce zvieratá a potrebné lieky, už cez víkend umožnili, aby sa do svojich príbytkov nakrátko vrátili po nevyhnutné predmety. Väčšina z evakuovaných bývala počas uplynulého týždňa u svojej rodiny či priateľov, niektorí zostali v hoteloch v priľahlých mestách, píše AP.

Postihnutú oblasť navštívil ešte v piatok britský premiér Boris Johnson a v pondelok líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn. Johnson pri tejto príležitosti povedal, že 180-ročná priehrada si vyžaduje “zásadnú prestavbu”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj