Londýn 31. marca 2018 (TASR/HSP/Foto: AP- Misha Japaridze)
 
Britská vláda zvažuje žiadosť Ruska o prístup k Julii Skripaľovej, ktorá sa spolu so svojím otcom stala začiatkom marca v anglickom meste Salisbury obeťou útoku nervovoparalytickou látkou. Informovala o tom v sobotu agentúra AP

Na snímke Sergej Skripal, bývalý plukovník Hlavnej rozviedkovej správy GRU

Zdravotný stav Julie Skripaľovej sa podľa lekárov zlepšuje. Pacientka (33) je už pri vedomí a komunikuje, zatiaľ čo jej otec (66) zostáva v kritickom stave.
Ruské úrady požiadali o umožnenie prístupu k Julii Skripaľovej, ktorá je občianskou Ruskej federácie. Britská vláda v sobotu uviedla, že žiadosť Moskvy zvažuje “v súlade so záväzkami vyplývajúcimi z medzinárodného aj domáceho práva”.
Pri rozhodovaní sa bude podľa britského kabinetu prihliadať na “práva a želania Julie Skripaľovej”.
Ruské veľvyslanectvo označilo zlepšovanie stavu Skripaľovej dcéry za “dobrú správu”. Vyhlásilo pritom, že ruskí diplomati majú právo stretnúť sa s ňou, čo im zaručujú platné medzinárodné dohovory.
Bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa, ktorý pracoval pre britské tajné služby, a jeho dcéru našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v Salisbury, kde žili.
Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze, obvinila Moskvu. Londýn má v tomto smere aj podporu svojich spojencov. Rusko však akúkoľvek zodpovednosť za útok odmieta.
 
Príspevok Británia zvažuje žiadosť Ruska o prístup ku Skripaľovej dcére zobrazený najskôr Hlavné správy.