Washington 21. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Británia žiada administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby uvalila ďalšie sankcie na Rusko v reakcii na obvinenia, že Moskva použila nervovoparalytickú látku na otrávenie bývalého ruského tajného agenta Sergeja Skripaľa. Informovala o tom agentúra AP sa odvolaním sa na výňatky z prvého prejavu britského ministra zahraničných vecí Jeremyho Hunta na pôde USA.

Na snímke britský šéf diplomacie Jeremy Hunt počas

Hunt vystúpi v utorok v Americkom mierovom inštitúte (USIP) vo Washingtone. Podľa šéfa britskej diplomacie ruská zahraničná politika za vlády prezidenta Vladimira Putina “urobila zo sveta nebezpečnejšie miesto”.
AP pripomína, že Trumpova administratíva už skôr v tomto mesiaci ohlásila nové obmedzenia exportu do Ruska v súvislosti s prípadom otravy Skripaľa a jeho dcéry Julije vo Veľkej Británii. Tento krok bol najnovším zo série amerických sankcií voči Rusku za porušovanie ľudských práv, zasahovanie do volieb v USA a vojenskú agresiu na Ukrajine a v Sýrii.
Bývalý ruský špión Skripaľ a jeho dcéra Julija sa stali v marci v Británii terčom útoku, pri ktorom bola podľa tamojších vyšetrovateľov použitá nervovoparalytická látka novičok, vyvinutá v 70. a 80. rokoch v bývalom Sovietskom zväze. Londýn pripísal zodpovednosť za túto otravu Moskve, čo však druhá strana rozhodne odmietla.
V Británii sa neskôr tou istou látkou otrávili aj dvaja britskí občania bez akéhokoľvek prepojenia s Ruskom.
 
Príspevok Británia žiada od USA nové sankcie proti Rusku zobrazený najskôr Hlavné správy.