Londýn 2. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chris J Ratcliffe)

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson vyzval Irán na “zmysluplnú diskusiu” po tom, ako si protivládne protesty v krajine vyžiadali smrť najmenej 13 ľudí, vrátane jedného policajta. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.
Na snímke britský minister zahraničných vecí Boris Johnson

“Spojené kráľovstvo pozorne sleduje udalosti v Iráne,” napísal Johnson v pondelok a sociálnej sieti Facebook.
“Sme presvedčení, že by mala prebehnúť zmysluplná diskusia o legitímnych a dôležitých požiadavkách, ktoré demonštranti žiadajú a očakávame, že iránske úrady to umožnia,” dodal.
Johnson ďalej vyzval “všetky zúčastnené strany, aby sa zdržali násilia a dodržiavali medzinárodné záväzky týkajúce sa ľudských práv”.
Európska únia, Nemecko i Izrael už predtým vyzvali Irán na povolenie pokojných protestov.
Irán od štvrtka zažíva vlnu demonštrácií proti ekonomickej politike vlády, na ktorých však zaznievajú i politické požiadavky.
Nespokojenci sa zmobilizovali prostredníctvom sociálnych sietí po tom, ako v Iráne vzrástli ceny vajec, hydiny a ďalších základných potravín. S cieľom zabrániť ďalším protestom iránske úrady v nedeľu zablokovali aplikácie Telegram a Instagram.
Podľa agentúry AP sú terajšie protesty zrejme najväčšie, aké zasiahli Irán od vlny demonštrácií po sporných prezidentských voľbách v roku 2009.

Nemecko taktiež vyzvalo Irán na umožnenie pokojných protestov
Po vzore Európskej únie aj Nemecko vyzvalo v pondelok Teherán, aby zaručil občanom právo na pokojné demonštrácie, uviedla agentúra AP.
Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel vo vyhlásení uviedol, že ho “veľmi znepokojili” správy o 12 úmrtiach a početných zatknutiach. “Vyzývame iránsku vládu, aby rešpektovala práva demonštrantov slobodne sa zhromažďovať a pokojne vyjadriť svoj názor,” vyhlásil Gabriel a dodal, že vzhľadom k potýčkam z predchádzajúcich dní je o to dôležitejšie, aby sa všetky strany zdržali násilných krokov.
K udalostiam v Iráne sa vyjadril i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý demonštrantom zaželal “úspech v ich šľachetnom úsilí o získanie slobody”.
Vo zverejnenom videu na YouTube Netanjahu vyhlásil, že protestujúci sa dožadujú slobody, spravodlivosti a “základných slobôd, ktoré im boli po celé desaťročia odopierané”. Zároveň kritizoval odpoveď iránskej vlády na protesty a pokarhal európske mocnosti zato, že “len v tichosti” sledujú, ako sa protesty menia na násilné zásahy.
Iránska štátna televízia v pondelok informovala, že v priebehu vlny protivládnych protestov už bolo zabitých najmenej 12 ľudí. Ozbrojení demonštranti sa na niektorých miestach pokúsili obsadiť policajné stanice a vojenské základne. Zatknuté boli údajne stovky ľudí. Podľa iránskej tlačovej agentúry Tasnim pri protestoch prišiel o život aj jeden policajt.
Nespokojenci sa zmobilizovali prostredníctvom sociálnych sietí po tom, ako v Iráne vzrástli ceny vajec, hydiny a ďalších základných potravín.