Haag 18. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Kooren)
 
Londýn aj naďalej zastáva názor, že za útokom na bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéru je Rusko. Uviedol to dnes v Haagu britský predstaviteľ pri Organizácii pre kontrolu chemických zbraní (OPCW). Zároveň upozornil, že opakované použitie chemických zbraní v posledných mesiacoch by mohlo podkopať zmluvu o zákaze chemických zbraní.

Na snímke Peter Wilson

“Myslíme si, že len Rusko malo technické prostriedky, prevádzkové skúsenosti a motív zamerať sa na Skripaľovcov,” uviedol britský veľvyslanec Peter Wilson na zasadnutí Výkonnej rady OPCW. Vyhlásil tiež, že Rusko už má skúsenosť s vraždami spáchanými s vedomím štátu. “Je veľmi pravdepodobné, že ruské spravodajské služby považujú aspoň niektorých spomedzi svojich prebehlíkov za legitímne ciele pre vraždu,” uviedol Wilson.
Skripaľ bol dvojitým agentom – pracoval pre ruskú vojenskú rozviedku GRU a v 90. rokoch a v prvých rokoch 21. storočia aj pre britské tajné služby.
Zasadnutie v Haagu sa konalo na žiadosť Británie a za zavretými dverami. Wilsonove výroky zverejnila britská delegácia prostredníctvom tweetu.
OPCW vo svojej správe vydanej minulý týždeň potvrdila zistenie Británie, že bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija boli v Spojenom kráľovstve otrávení nervovou látkou. Oficiálne však OPCW neoznámila, aká chemikália to bola a to, kto je podľa nej za incident zodpovedný.
Británia z otravy Skripaľa a jeho dcéry už krátko po incidente obvinila Rusko, pričom vyslovila podozrenie, že útok bol spáchaný nervovoparalytickou látkou novičok, vyvinutou ešte v čase existencie Sovietskeho zväzu. K otrave došlo 4. marca v juhoanglickom meste Salisbury, kde Skripaľ žil.
Toto stanovisko potvrdil aj Wilson, keď povedal, že Rusko ako “jediné” je zodpovedné za otrávenie Skripaľovcov. Kritizoval Rusko i za to, že viedlo hanebnú dezinformačnú kampaň a zaútočilo na povesť a odbornosť OPCW.
Ako je známe, Rusko naďalej odmieta akúkoľvek účasť na prípade a tvrdí, že Londýn neposkytol dôkazy na podporu svojich obvinení.
Wilson na schôdzke povedal, že “nezodpovedné” správanie Ruska porušuje celosvetový zákaz chemických zbraní a ohrozuje svetovú bezpečnosť. Pripomenul vlaňajší atentát na nevlastného brata severokórejského lídra Kim Čong-una.
“Za posledných 14 mesiacov sme videli používanie chemických zbraní v Sýrii, v Iraku, v Malajzii a teraz v Spojenom kráľovstve,” povedal Wilson a uviedol, že je to vážna hrozba pre Dohovor o zákaze chemických zbraní.
 
Príspevok Británia upozornila, že chemické útoky vo svete ohrozujú konvenciu o ich zákaze zobrazený najskôr Hlavné správy.