Manchester 29. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rui Vieira)

Británia po tom, ako vystúpi z Európskej únie, zavedie legislatívu, ktorou bude možné zmraziť aktíva osôb zodpovedných za porušovanie ľudských práv. Oznámil to v nedeľu britský minister zahraničných vecí Dominic Raab, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters

Na snímke Dominic Raab

Spojené štáty v roku 2012 prijali tzv. Magnitského zákon, na základe ktorého Washington zmrazil aktíva a uvalil zákaz udeľovania víz ruským činiteľom spájaným so smrťou Sergeja Magnitského, ruského právnika zatknutého v roku 2008 po tom, ako začal tvrdiť, že ruskí činitelia boli zapletení do rozsiahlych daňových podvodov.

Magnitskij zomrel ako 37-ročný v moskovskom väzení v roku 2009, pričom sa predtým sťažoval na zlé zaobchádzanie. Ruskí vyšetrovatelia odmietli obvinenia, podľa ktorých bol na Magnitského vyvíjaný psychický a fyzický nátlak.

Magnitsky bol podozrivý zo spolupráce na veľkých daňových únikoch, ktoré mal organizovať pre svojich zamestnávateľov. Táto spolupráca s mafiou v bielych golierov je možno tiež dôvodom, prečo Magnitsky zomrel vo väzení, respektíve s nim bolo zle zaobchádzané.

“Magnitského zákon presadíme aj v Spojenom kráľovstve s cieľom zamedziť udeľovaniu víz a zmraziť aktíva jednotlivcom, ktorých považujeme za zodpovedných v súvislosti so závažným porušovaním ľudských práv vrátane mučenia,” vyhlásil Raab na výročnej straníckej konferencii konzervatívcov v Manchestri.

Britský parlament vlani schválil tzv. Magnitského dodatok k zákonu o sankciách a praní špinavých peňazí so zámerom poskytnúť vláde právomoc uvaľovať sankcie na ľudí, ktorí sa dopustia hrubého porušovania ľudských práv.

Raab neuviedol žiadne ďalšie detaily o tom, čím sa budú plánovaná legislatíva a vládne právomoci líšiť od tých existujúcich.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj