Londýn 6. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Steve Parsons)
 
Británia odmietla udeliť víza neteri ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa, ktorého spoločne s jeho dcérou Julijou otrávili začiatkom marca v anglickom meste Salisbury. Oznámilo to v piatok britské ministerstvo vnútra, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AP.

Ilustračné foto

Ministerstvo informovalo, že žiadosť o víza Viktorije Skripaľovej zamietlo, pretože nebola v súlade s imigračnými predpismi. Podrobnosti však neposkytlo. Samotná Viktorija pre AP uviedla, že jej oznámili, aby v piatok prišla na britské veľvyslanectvo v Moskve, avšak tá napokon e-mailom stretnutie zrušila.
Viktorija mala podľa skorších medializovaných správ tento týždeň odcestovať do Británie a v nemocnici v meste Salisbury navštíviť Skripaľa i jeho dcéru Juliju.
Viktorija v tejto súvislosti nedávno povedala: “Mám momentálne jediný cieľ – priletieť tam a odviesť Juliju, prinajmenšom.” Dodala, že Julija sa o politiku nikdy priveľmi nezaujímala. Vyjadrila sa tak v programe ruskej štátnej televíznej stanice Rossija 1, kde miestni odborníci a zákonodarcovia hovorili o útoku na Skripaľovcov ako o zložitom sprisahaní zo strany Británie s cieľom očierniť Rusko, informovala agentúra Reuters.
Bývalého dôstojníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa (66) a jeho dcéru Juliju (33) našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v Salisbury, kde Skripaľ žil. Oboch po útoku hospitalizovali, pričom dlho boli v kritickom stave. Ich stav sa však podľa vedenia nemocnie, v ktorej sú hospitalizovaní, zlepšil a momentálne už nie je považovaný za kritický.
Vedenie nemocnice v piatok informovalo, že Sergej Skripaľ “reaguje dobre na liečbu” a jeho stav sa “rapídne zlepšuje”. Zdravotný stav Julije Skripaľovej sa podľa nemocnice začal zlepšovať ešte koncom marca. Samotná Julija Skripaľová vo štvrtok vo vyhlásení uviedla, že každým dňom naberá na sile.
Británia z útoku na dvojicu, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze, obvinila Moskvu. Rusko však akúkoľvek zodpovednosť za útok odmieta a najnovšie žiada od Londýna ospravedlnenie a odpoveď na otázku, na čom sú jeho tvrdenia založené.
 
Britská vláda: Dve Skripaľove morčatá a mačka sa tiež stali obeťami otravy
Britská vláda zároveň oznámila, že dve morčatá a mačka Sergeja Skripaľa sa stali takisto obeťami otravy. Ministerstvo životného prostredia, potravinárstva a záležitostí vidieka uviedlo, že dva hlodavce našli mŕtve v Skripaľovom dome po tom, čo ho z dôvodu vyšetrovania zapečatili. Ministerstvo v piatok ďalej oznámilo, že mačku našli tiež, pričom bola “rozrušená a vystresovaná, a preto sa veterinár rozhodol pre eutanáziu, aby ju zbavil utrpenia”.
 
Príspevok Británia odmietla udeliť víza Skripaľovej neteri zobrazený najskôr Hlavné správy.