Moskva/Londýn 30. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 
Ruské ministerstvo zahraničných vecí nariadilo v piatok Londýnu, aby znížil počet svojich diplomatov a pracovníkov veľvyslanectva a konzulátov v Rusku na úroveň, ktorú má aktuálne Moskva v Británii, informovali agentúry AP a DPA.

Na snímke britský veľvyslanec v Rusku Laurie Bristow

Ruská diplomacia si v piatok predvolala britského veľvyslanca Laurieho Bristowa v Moskve a odovzdala mu protestnú nótu proti “provokatívnym a nepodloženým krokom zo strany Británie, ktoré podnietili vylúčenie ruských diplomatov z rôznych krajín bez akéhokoľvek dôvodu”.
Londýn má podľa vyhlásenia ruskej diplomacie mesiac na to, aby znížil svoj diplomatický personál na rovnaký počet, aký má Rusko v Británii.
Ruské nariadenie zredukovať britskú diplomatickú misiu v Moskve je “poľutovaniahodné”, ale bolo očakávané, vyhlásilo v piatok britské ministerstvo zahraničných vecí.
Ruské kroky nič nezmenia na “faktoch” o útoku na bývalého špióna Sergeja Skripaľa a na jeho dcéru. Nie je iná alternatíva k záveru, že Rusko je obvinené z pokusu o “atentát na dvoch ľudí na britskej pôde”. Britská diplomacia ďalej zopakovala, že Rusko “zjavne porušuje medzinárodné právo a Dohovor o chemických zbraniach”. O konkrétnych počtoch ani jedna strana bezprostredne nehovorila.
 
Príspevok Británia musí znížiť počet diplomatov v Rusku na úroveň, akú má Moskva v Londýne zobrazený najskôr Hlavné správy.