Británia: Krehká menšinová vláda zvládla prvé hlasovanie v parlamente

Londýn 28. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-PA via AP)

Britská menšinová konzervatívna vláda dnes obstála v prvej skúške v parlamente od volieb, v ktorých konzervatívci stratili parlamentnú väčšinu. Zákonodarcovia totiž dnes v hlasovaní odmietli požiadavku opozície ukončiť škrty vo verejných výdavkoch
Na archívnej snímke britská premiérka Theresa Mayová počas prejavu v Dolnej snemovni britského parlamentu

Dolná snemovňa britského parlamentu dnes pomerom 323 zákonodarcov k 309 hlasovala proti výzve hlavnej opozičnej Labouristickej strany, aby sa zvýšili platy zamestnancov vo verejnom sektore a prestalo sa so škrtmi v rozpočtoch pre políciu a hasičský zbor.
Išlo o prvé hlasovanie parlamentu, ktorému čelila vláda premiérky Theresy Mayovej po voľbách z 8. júna. Nasledovalo po niekoľkodňovej diskusii o minulotýždňovom prejave kráľovnej Alžbety II., v ktorom predstavila nový program vlády premiérky Mayovej na nasledujúce dva roky.
Mayovej vláda zvíťazila nad návrhom labouristov vďaka dohode s desiatimi zákonodarcami zo severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP), ktorá po voľbách súhlasila s podporovaním konzervatívnej menšinovej vlády v kľúčových záležitostiach.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.