Peking 3. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Steve Parsons)

Británia bude aj naďalej otvorená zahraničným investíciám, uviedol britský minister obchodu Liam Fox v reakcii na najnovšie rozhodnutie USA zablokovať plánované prevzatie americkej spoločnosti v oblasti peňažných transferov MoneyGram divíziou čínskeho internetového obchodu Alibaba.
Na snímke Liam Fox

Výbor pre zahraničné investície v USA (CFIUS) nesúhlasil s prevzatím americkej spoločnosti MoneyGram International firmou Ant Financial patriacej pod Alibabu. CFIUS skúma plánované akvizície amerických firiem zo strany zahraničných spoločností z pohľadu bezpečnosti. Jeho krok znamená zamietnutie zatiaľ najväčšej plánovanej transakcie zo strany Číňanov v USA od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úradu.
Na otázku agentúry Reuters, či by Británia mohla slúžiť ako alternatívna destinácia pre takéto čínske investície, Fox odpovedal, že dúfa, že vzťahy v investičnej oblasti budú “fungovať obidvomi smermi”, Británia však určite zostane pre investície otvoreným trhom. “Samozrejme, že tak ako iné krajiny, aj my budeme zohľadňovať otázku bezpečnosti. Británia je však tradične otvorenou krajinou, ktorá zahraničné investície víta a v tomto smere budeme pokračovať,” povedal Fox. K rozhodnutiu amerického výboru sa nevyjadril.
Fox je v týchto dňoch na návšteve Číny, ktorá ako obchodný partner získava v období, keď sa Londýn pripravuje na odchod z Európskej únie, na význame. Čína je jednou z krajín, s ktorou chce Británia po svojom odchode z EÚ podpísať dohodu o voľnom obchode.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.