Londýn 9. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Metropolitan Police via AP)
 
Brit Charlie Rowley, ktorý bol v júni vystavený účinkom smrtiacej nervovoparalytickej látky novičok, povedal, že má závažné problémy so zrakom a pohyblivosťou, a obáva sa, že tento jed ho do desiatich rokov zabije. V nedeľu o tom informovala tlačová agentúra AP

Na snímke poskytnutej 5. septembra 2018 je fľaša s aplikátorom na parfém v dome Charlieho Rowleyho

Rowley (45) začal mať zdravotné ťažkosti v júni neďaleko anglického mesta Salisbury po tom, čo sa dostal do kontaktu s novičkom, ktorý bol o niekoľko mesiacov skôr použitý pri útoku na bývalého dvojitého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. Rowley, Skripaľ a jeho dcéra prežili, ale Rowleyho partnerka Dawn Sturgessová, ktorá takisto prišla do kontaktu s jedom, v nemocnici zomrela.
Rowley uviedol pre britské nedeľné noviny Sunday Mirror, že sa vrátil do nemocnice na liečbu, pretože stráca zrak a nie je schopný používať jednu ruku. Muž dodal: “Stále mám strach, že ma novičok zabije, keď znovu dostanem nejakú vírusovú chorobu.”
Tento muž otrávený novičkom v anglickom meste Amesbury pred niekoľkými mesiacmi tvrdil, že látkou bola naplnená fľaštička od parfumu, ktorú nič netušiac daroval svojej partnerke. Rowleyho našli 30. júna – spolu s jeho o rok mladšou priateľkou Sturgessovou – v bezvedomí v ich dome v Amesbury. Rowley nakoniec otravu prežil, zatiaľ čo Sturgessová 8. júla zomrela.
Rowley následne uviedol, že si už nedokáže spomenúť, kde našiel sklenenú fľaštičku s parfumom známej značky, ktorá bola stále zabalená v krabičke a plastovom obale. On sám si k tekutine v nádobke privoňal, zatiaľ čo jeho partnerka si ju nastriekala na zápästie. Nádobka podľa Rowleyho obsahovala “olejovitú látku”, ktorá “nevoňala ako parfum”.
Podľa britských expertov boli Rowley a Sturgessová otrávení novičkom z rovnakého zdroja, aký bol použitý pri otrave Skripaľa a jeho dcéry. Skripaľovcov našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v Salisbury, čo je len niekoľko kilometrov od Amesbury.
Britská vláda z otravy Skripaľovcov obviňuje Rusko. Ich prípad vyvolal medzi Moskvou a Západom diplomatickú vojnu, v rámci ktorej bolo na oboch stranách vyhostených niekoľko desiatok pracovníkov veľvyslanectiev a konzulátov.
 
Príspevok Brit, ktorý prežil kontakt s novičkom, sa bojí, že jed ho do 10 rokov zabije zobrazený najskôr Hlavné správy.