Londýn 31. júla 2017 (HSP/BB/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)
 
Európska únia (EÚ) zvažuje zvýšenie daňových sadzieb, ako aj zníženie dotácií poľnohospodárov a miezd Eurocrat, aby pokryla obrovský deficit vo výške 20 miliárd eur po tom, ako sa stratí príspevok Spojeného kráľovstva
Ilustračné foto

“Medzera po brexite bude financovaná kombináciou škrtov, presunov výdavkov, úspor a niektorých nových zdrojov peňazí,” vysvetlil včera Günther Oettinger, komisár pre rozpočet EÚ, na svojom blogu.
Komisár vydal 40-stranový politický dokument o budúcnosti financií EÚ, ktorý sa zaoberá ťažkými otázkami, ako vykompenzovať masívny čistý príspevok Spojeného kráľovstva do bloku – druhý najväčší po Nemecku.
Po úľave vo výške 3 miliárd eur zabezpečenej bývalou predsedníčkou vlády Margaret Thatcherovou a príjmoch z poľnohospodárskych alebo regionálnych dotácií EÚ predstavuje čistý príspevok Británie približne 8 % rozpočtu Bruselu.
“Odstúpenie Spojeného kráľovstva bude znamenať stratu dôležitého partnera a prispievateľa do financovania programov EÚ,” uvádza sa v politickom dokumente.
Bez peňazí zo Spojeného kráľovstva bude v rozpočte EÚ ročná medzera vo výške 10 až 11 miliárd eur, povedal Oettinger a dodal, že je potreba financovať nové iniciatívy v oblastiach, ako je obrana a bezpečnosť, čo znamená, že medzera sa môže v konečnom dôsledku zdvojnásobiť.
Návrh na “zníženie priamych platieb” v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ktorý tvorí 39 percent výdavkov, pravdepodobne vydesí francúzskych poľnohospodárov a bude vyžadovať, aby národné vlády prevzali bremeno farmárskych dotácií.
Je pravdepodobné, že dôjde k zmrazeniu “notoricky štedrých miezd a zamestnaneckých výhod Eurokratov“. Navyše, ako poukazuje The Times, medzery vo financovaní by mohli spôsobiť rozdiely a napätie v bloku. Tí, ktorí poskytujú čistý príspevok – Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Holandsko a Dánsko – budú pravdepodobne presadzovať škrty.