Varšava 09. marca 2017 (HSP/BB/Foto:TASR/AP-Pavel Neubauer)

Investigatívna žurnalistika portálu Breitbart News, ktorý často informuje o celosvetovej siete vedenej Georgeom Sorosom, prispela k negatívnej atmosfére, ktorej teraz miliardár v Európe musí čeliť 

Na snímke miliardár George Soros

 

Breitbart informoval o snahe maďarskej vlády minimalizovať vplyv Sorosovej nadácie Open Society a ďalších zahraničím financovaných mimovládnych organizácií. Maďarská vláda je podľa Breitbartu “zdanlivo povzbudená americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho volebným víťazstvom.”

Portál Politico informoval o úlohe Breitbart News pri odhaľovaní Sorosa, pričom falošne označil tlačovú agentúru ako “alternatívny pravicový web.” Breitbart News, ktorý sa nedávno dostal na 29. najviac navštevovanejších amerických webov v rebríčku Alexa, sa profiluje ako nezávislý spravodajský portál pre konzervatívne spravodajstvo. Portál tvrdí, že nemá žiaden vzťah s alternatívnou pravicou.

Politico hlási:

Americký alternatívny pravicový portál Breitbart, predtým vedený Stephenom Bannonom, ktorý je v súčasnosti šéfom strategického tímu Bieleho domu, sa už dlho zameriava na Sorosa a obviňuje ho z pokusu zvrhnúť európske hranice, podporovania migračnej krízy a financovania Trumpových oponentov.

Sympatie voči Trumpovi a nenávisť voči Sorosovi povzbudila politikov po celej strednej a východnej Európe, aby posilnili svoj útok na Sorosom podporované skupiny.

Tieto snahy už prinášajú výsledky: dva listy, jeden podpísaný republikánskym senátorom Mikeom Leeom a druhý šiestimi republikánmi, ktoré boli poslané do Macedónska v polovici januára. Tieto listy informujú o americkom financovaní projektov Open Society Foundations v Macedónsku.

Politico ďalej pokračuje plánmi maďarského parlamentu predložiť návrh zákona o spôsobe, akým MVO pôsobí v krajine. Aj keď text navrhovaného zákona ešte nebol zverejnený, je pravdepodobné, že zákon sa bude snažiť požadovať, aby tieto organizácie zverejňovali množstvo peňazí získaných z cudzích zdrojov. Izrael schválil podobné opatrenia vlani v júli.

“Negatívne pocity voči Sorosovi rastú v mnohých európskych krajinách, vrátane Rumunska, Poľska, Srbska, Bulharska a Slovenska,” hlási Politico.

Portál Breitbart News priniesol veľké množstvo prípadov dokumentujúcich financovanie Sorosových skupín, ktoré tlačili na otvorenie hraníc v Európe i na celom svete, so špecifickým zameraním na využitie migračnej krízy na dosiahnutie politických cieľov.