Brazília 15. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eraldo Peres)

Brazílsky generálny prokurátor vzniesol vo štvrtok ďalšie obvinenia z korupcie voči prezidentovi Michelovi Temerovi, na základe ktorých by mu mohli pozastaviť výkon funkcie a postaviť ho pred súd. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Na snímke brazílsky prezident Michel Temer

Prvú sériu korupčných obvinení voči Temerovi vzniesol generálny prokurátor Rodrigo Janot pred necelými troma mesiacmi. Najnovšie obvinil Temera z bránenia výkonu spravodlivosti a vedenia zločineckej organizácie.
Nové obvinenia sa týkajú údajných nelegálnych finančných fondov, ktoré mala Temerova konzervatívna strana dlhé roky využívať na upevňovanie svojho politického vplyvu. Celkovo malo ísť o približne 190 miliónov dolárov získaných v podobe úplatkov.
Na čele “zločineckej organizácie”, ktorá sa venovala tejto nezákonnej činnosti mal byť samotný Temer. Prokurátor ho okrem toho viní z toho, že sa pokúšal umlčať potenciálnych svedkov rôznorodých machinácií finančnými darmi.
Prezident všetky novovznesené, rovnako ako aj staršie obvinenia odmietol a označil ich za absurdné a nepodložené.
Temer sa stal v júni prvým úradujúcim prezidentom Brazílie, ktorého oficiálne obvinili z korupcie. Podľa generálnej prokuratúry totiž prijal úplatok od vlastníkov brazílskeho mäsospracovateľského koncernu JBS.
Dolná komora brazílskeho parlamentu však začiatkom augusta odmietla návrh, na základe ktorého sa mal prezidentovi pozastaviť výkon funkcie, čo by umožnilo jeho postavenie pred súd.
Poslanci budú musieť opakovať rovnaký postup aj po vznesení nových obvinení. Za zrušenie prezidentovej imunity a pozastavenie výkonu jeho funkcie by museli hlasovať dve tretiny členov dolnej komory Národného kongresu. To však podľa agentúry DPA nie je pravdepodobné, keďže snemovňu ovládajú Temerovi spojenci.
Pravicový politik Michel Temer sa ujal moci vlani v auguste po tom, ako ľavicovú prezidentku Dilmu Rousseffovú zbavili funkcie pre porušenie rozpočtových zákonov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.