Rio de Janeiro 26. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eraldo Peres)
 
Poslanci dolnej komory brazílskeho parlamentu v stredu, druhýkrát za necelé tri mesiace, podľa očakávania zamietli žiadosť o zbavenie imunity prezidenta Michela Temera, aby mohol byť súdený za korupciu. Na zasadaní, vysielanom v priamom prenose televíziou Globo News, hlasovalo za zbavenie imunity 231 poslancov, 251 bolo proti, informovala agentúra DPA.

Na snímke brazílsky prezident Michel Temer

Minulý týždeň sa proti začatiu konania proti 77-ročnému prezidentovi, obvinenému z bránenia spravodlivosti a členstva v zločineckej organizácii, vyslovil imunitný výbor parlamentu.
Temer adresoval poslancom list, v ktorom sa označil za obeť “sprisahania” iniciovaného bývalým generálnym prokurátorom Rodrigom Janotom. Ten podal na Temera dve žaloby.
Stredajšie hlasovanie sa týkalo obvinení, že Temer a šesť členov jeho Strany brazílskeho demokratického hnutia (PMDB) prijalo v priebehu niekoľkých rokov úplatky vo výške 188 miliónov dolárov, za ktoré zvýhodňovali štátnu ropnú spoločnosť Petrobras. Temer mal tiež podplatiť väzneného podnikateľa, aby proti nemu nesvedčil.
PMDB a jej spojenci však majú v parlamente pohodlnú väčšinu, ktorá ho v prípade prvej žaloby už 3. augusta odmietla zbaviť imunity pred trestným stíhaním.
V deň hlasovania previezli prezidenta trpiaceho obštrukciou močových ciest do vojenskej nemocnice v brazílskom hlavnom meste na vyšetrenia. Z nemocnice odišiel po siedmich hodinách.
Temerovi už skôr diagnostikovali ochorenie koronárnych tepien, podľa médií však prezidentova stredajšia hospitalizácia nesúvisela s týmito problémami.
 
Príspevok Brazílski poslanci opäť odmietli zbaviť prezidenta Michela Temera imunity zobrazený najskôr Hlavné správy.