Brazília 10. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nelson Antoine)
 
Brazílska ľavicová Strana pracujúcich (PT) naďalej presadzuje opätovnú kandidatúru exprezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu na najvyšší post v krajine, hoci bol odsúdený za korupciu a uplynulý víkend si začal vo väzení odpykávať 12-ročný trest. O návrat do prezidentskej funkcie by sa mal uchádzať vo voľbách naplánovaných na október, uviedla v utorok tlačová agentúra DPA.

Na snímke brazílsky exprezident Luiz Inácio Lula da Silva

“Lula je naďalej naším kandidátom na prezidenta republiky a jeho kandidatúra bude oficiálne zapísaná 15. augusta v súlade s volebným zákonom,” vyhlásila PT v pondelok.
Podľa DPA nie je zatiaľ jasné, či má Lula da Silva takúto možnosť aj po nastúpení do výkonu trestu, v jeho prípade sú však prípustné ďalšie odvolania. I napriek usvedčeniu z korupcie má tento politik v prieskumoch preferencií popredné miesto s podporou dosahujúcou až 36 percent.
Strana pracujúcich tiež oznámila, že presunie svoju centrálu do mesta Curitiba v brazílskom federatívnom štáte Paraná, kde si Lula da Silva odpykáva trest.
O tom, či sa Lula da Silva bude môcť uchádzať o najvyššiu funkciu v štáte, rozhodne volebná komisia – podľa zákona však osoba odsúdená za korupciu súdom druhého stupňa stráca právo zastávať volenú funkciu. Samotný exprezident popiera, že by pochybil, pričom sa označuje za politického väzňa a obeť sprisahania pravicových politikov, justície a médií.
Lulu da Silvu, ktorý bol prezidentom Brazílie v rokoch 2003-2011, uznali vlani za vinného z korupcie a prania špinavých peňazí a odsúdili ho na deväť a pol roka vo väzení. Súd v Porto Alegre tento verdikt v januári potvrdil a sprísnil mu trest väzenia na 12 rokov a jeden mesiac. Jeho advokáti sa sériou odvolaní snažili zabrániť alebo oddialiť nástup do väzenia, súdy však všetky ich odvolania zamietli.
 
Príspevok Brazílska ľavica chce naďalej vrátiť Lulu da Silvu do prezidentského úradu zobrazený najskôr Hlavné správy.