Rio de Janiero 26. februára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/PA-Jane Barlow)

Nový koronavírus, ktorý doteraz na celom svete pripravil o život vyše 2 700 ľudí, prenikol už aj do Latinskej Ameriky. Prvého nakazeného v krajinách Latinskej Ameriky ohlásila v stredu Brazília. Je ním 61-ročný Brazílčan, ktorý sa nedávno vrátil z dvojtýždňovej pracovnej cesty v severnom Taliansku

Ilustračné foto

Krátko po prílete sa uňho začali objavovať typické symptómy pre ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva – suchý kašeľ, bolesť v krku a iné príznaky typické pre chrípku. Testy v pondelok potvrdili nákazu koronavírusom.

„Budeme teraz sledovať, ako sa bude tento vírus správať v tropickej krajine uprostred leta,“ povedal na tlačovej konferencii v Rio de Janeiro brazílsky minister zdravotníctva Luiz Henrique Mandetta.

Brazílske úrady sa pokúšajú čo najpresnejšie zrekonštruovať správanie sa a pohyb nakazeného muža po návrate z Talianska, aby mohli otestovať na prítomnosť koronavírusu čo najväčší počet ľudí, s ktorými prišiel do styku. Pre tento účel si už vyžiadali aj zoznam pasažierov letu, ktorým priletel.

Celosvetovo je koronavírusom nakazených už vyše 80-tisíc ľudí, viac ako 2 700 pacientov zomrelo. Veľká väčšina obetí aj nakazených pochádza z Číny. Taliansko je pritom jednou z troch krajín mimo Číny, ktoré sú pokladané za sekundárne epicentrá nákazy. Ďalšími sú ešte Južná Kórea a Irán.

V Taliansku v stredu stúpol počet obetí na dvanásť, nakazených je 374 ľudí. Výskyt nových prípadov potvrdenej nákazy navyše už nie je obmedzený len na menšie enklávy v severnom Taliansku, ktoré sa úrady pokúsili izolovať od okolitého sveta. Medzi novými potvrdenými prípadmi sú aj dva na Sicílii, dva v Toskánsku a jeden v Ligúrii.

Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza v stredu na rokovaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Ríme vyzval susedné európske krajiny, aby s Talianskom v boji proti nákaze radšej spolupracovali „a nie izolovali a diskriminovali ho“. „Vírusy nepoznajú hranice a nezastavujú sa na nich,“ povedal.

V Iráne sa nakazil koronavírusom už aj námestník ministra zdravotníctva a tiež jeden z poslancov parlamentu. Irádž Harírčí, ktorý je dvojkou iránskeho ministerstva zdravotníctva, v utorok zverejnil video, na ktorom hovorí, že v pondelok večer dostal teplotu a hneď si urobil testy na prítomnosť koronavírusu, ktoré boli pozitívne. Ešte v pondelok mal pritom tlačovú konferenciu, na ktorej vehementne vyvracal sťažnosti novinárov, že iránske vedenie o nákaze nehovorí pravdu a bojí sa priznať skutočný rozsah epidémie. Na tlačovke viackrát kašlal a bolo vidno, že sa veľmi potí.

Koronavírusom sa nakazil aj poslanec iránskeho parlamentu Mahmúd Sadígí. „Nemám veľkú nádej, že budem naďalej žiť na tomto svete,“ napísal v utorok 57-ročný poslanec na Twitteri.

V Iráne doteraz zomrelo 19 ľudí, nakazených je podľa oficiálnych údajov 139 osôb. Toto číslo však spochybňujú mnohí domáci aj zahraniční pozorovatelia, podľa ktorých je podľa všetkého – aj vzhľadom na počet úmrtí – oveľa vyššie.

V Taliansku začal prepuknutie nákazy politicky zneužívať bývalý minister vnútra Matteo Salvini, ktorý ho dal do súvislosti s migráciou. „Vláda koronavírus podcenila. Je nezodpovedné povoľovať príchod migrantov z Afriky, kde bol tento vírus potvrdený,“ vyhlásil Salvini, pre ktorého je odpor proti migrácii hlavnou politickou témou.

Skutočnosť je pritom taká, že v Afrike sú doteraz len dva potvrdené prípady nákazy koronavírusom, jeden v Egypte a druhý v Alžírsku, a úmrtie žiadne.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj